To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PRODUKCJA GLICERYNY:
Fermentacja alkoholowa z modyfikacjami, zmieniającymi jej przebieg w kierunku syntezy gliceryny. Głównym żródłęm są tłuszcze naturalne (zwierzęce: palmitynowy i stearynowy, roślinne zawierające głownie estry gliceryny z kw. Oleinowymi.
Przez hydrolizę (zmydlanie) można rozbić tłuszcz na glicerol i kw tłuszczowe.
W środowisku alkalicznym lub obecności disiarczynów lub siarczynów sodu, jest dużo glicerolu i małe ilości kwasu octowego i etanolu w czasie dysmutacji - to jest samoutlenienie aldehydu octowego. W miejsce aldehydu octowego pojawia się dihydroksyaceton, dihydroksyaceton przekształcany jest w glicerol. Pod wpływem związków alkalicznych część NADH redukuje dihydroksyaceton w aceton. W dysmutacji powstaje kwas octowy, aceton, CO2 i dużo glicerolu. Są to dwie drogi powstawania glicerolu: pod wpływem disiarczynu lub w środowisku alkalicznym.
Mikrobiologiczna metoda syntezy przy użyciu Saccharomyces ceevisiae - opracowana przez Coustein - Ludecke. Do celów strategicznych - na wojnie
Fermentacja glicerynowa - może zachodzić na źródłach węgla dodaje się siarczyn sodu lub siarczyn wapnia - 20%. Prowadzi się przez 24-30h w temperaturze 30-40 stopni C i wydajności 21-37% w stosunku do cukru.
Do roztworu pofermentacyjnego dodaje się CaCO3 i ogrzewa w celu oddestylowania aldehydu octowego. Pozostały zacier destyluje się przy podciśnieniu przez szeregowe chłodnice - pierwsza jest powietrzna jako deflegmator - tam zbiera się glicerol, druga chłodnica - wodna - składniki lotne. Ilość gliceryny w tym 2-4%.
Drożdże osmofilne - Zygosaccharomyces rouxi zdolne do fermentacji glukozy w gliceryne z 50% wydajnością. Pichia, Candida - wytwarzają dużo glicerolu, bez stosowania dodatków disiarczynu.
TLENOWA DROGA METABOLICZNA DROŻDŻY - PIEKARNICZE I PASZOWE
DROŻDŻE PIEKARNICZE
Surowce do produkcji - melasa buraczana, bo ma dużo cukrów przyswajalnych dla drozdzy lub trzcinowa. Sacharoza jest tam cukrem. Inne cukry redukujące.
Melasa jest dobra odżywczo, bo ma substancje mineralne i 10% związków nieorganicznych: sole potasowe, sód. Mało jest przyswajalnych związków azotowych 1,2 - 1,8%, ale 2/3 z nich są to zw nieprzyswajalne. Uzupełnia się je zw azotowymi jak amoniak, sole amonowe (np siarczany)
Niedobór substancji potasowych - fosforan amonu lub potasu. Zaspokojenie potrzeb biologicznych - synteza kwasów nukleinowych.
Przygotowanie podłoża dla drożdżownictwa
rozcienczenie melasy, uzyskuje się brzeczkę melasową (klarowanie melasy) przez rozcieńczenie i pozostawienie na jakis czas następuje proces jej klarowania, gł. Związków koloidalnych (utrudniały by one rozwoj drozdzy a pozniej rozdzielanie ich od brzeczki.)
(…)
… i megaterium. Produkuje biomasę.Bakterie niesporujące to E. coli i Proteus vulgaris - źródłem ich jest woda z brzeczki. Przy infekcji groźne są też bakterie mlekowe - Leuconostoc - stosuje się je do produkcji kwasu mlekowego i dekstranu. Wytwarzają śluz - sacharoza na dekstran. Drożdże dzikie - infekujące - Candida, i kożuchujące - wybitne tlenowce. Mogą one wywoływać pienienie się, mają też udział…
… w substancje białkowe
Ilość białka z 20 decyton jęczmienia można zastąpić 600t drozdzy paszowych, które mozna uzyskac z 3t melasy w ciagu 12h.
Do produkcji stosowane są:
- Candida lutilis, tropicalis
- Metschnikowia pulcherimma
- Rhodotorula
- Pichia
Stosuje się substraty odpadowe, nie melasy, a jak już to w oparciu o wybitnie odpadowe produkty. Muszą mieć bogaty profil enzymatyczny - rozkladanie pentoz (ksylozy, arabinozy) Mogą być wykorzystane - kwasy organiczne, alkohole, produkty odpadowe przemysłu papierniczego - hydrolizaty drzewne, spirytusowe. Wykorzystanie ścieków fenolowych, fenol może być wykorzystany. Ługi posulfidowe (gdzie glownie zrodlem wegla sa pentozy)
Rozwój na podłożach płynnych i bardzo napowietrzonych. Różnica technologii w porównaniu z drożdżami piekarniczymi dotyczy produktu…
… na skalę przemysłową. Substratem jest cukier - sacharoza, maltoza, uzupełnione ekstraktem drożdży i moczonym zacierem jako źródło azotu.. Zaciery - do 2% cukru dla Ażbia. W zakresie temp. 26-28 stopni C. Ilość ryboflawiny to 1000 mikrog w 1cm3 zacieru.
B2 - Candida uvermonds
Ergosterol (nad strzałka UV) witamina D S. cerevisiae
Produkcja jest opłacalna technicznie.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)