Zasady prowadzenia działalności gorzelniczej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady prowadzenia działalności gorzelniczej - wykład - strona 1 Zasady prowadzenia działalności gorzelniczej - wykład - strona 2 Zasady prowadzenia działalności gorzelniczej - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Gorzelnictwo Jako surowców używa się węglowodany przyswajalne dla drożdży. 1. Sacharydy - cukry proste i oligosacharydy zawierają: -buraki cukrowe, -buraki pastewne, -marchew, -owoce, -melasa - produkt odpadowy przemysłu cukrowniczego -serwatka - produkt uboczny podczas produkcji serów i wyrobu kazeiny. Wśród jej węglowodanów przeważa laktoza i musi ona być zhydrolizowana do cukrów prostych przez beta-galaktozydazę, co wiąże się ze wzrostem produkcji. Używa się do tego celu specjalnych drożdży z laktozą np. gatunek Cluiveromyces: C. candida, C. bretanomyces, te gatunki wykazują 60% wydajności na serwatce. 2. Surowce skrobiowe -ziemniaki,
-zboża głównie żyto, rzadziej pszenica, kukurydza, jęczmień, ryż
-mąka, która nie nadaje się do konsumpcji,
-produkty odpadowe przemysłu młynarskiego - otręby,
- produkty odpadowe przemysłu krochmalniczego - wycierka ziemniaczana, która zawiera pewne ilości skrobi.
3. Surowce zawierające inulinę, czyli polisacharyd fruktozy (n = ok. 30), łatwo przekształca się w cukier fruktozę. Występuje w:
-bulwach topinamburu,
-korzeniach cykorii,
Surowce zawierające skrobię lub inulinę nie mogą być bezpośrednio wykorzystywane, muszą być wstępnie hydrolizowane przynajmniej do maltozy: biopreparaty lub kwasy mineralne. Słód - jest wytwarzany przez kiełkujące zboża, możemy też otrzymywać z grzybów strzępkowych, które produkują enzymy amylolityczne. Firma Nova Industrial Corporation - duńska firma, zajmująca się tonażową produkcją enzymów. 4. Surowce celulozowe - drewno,
-odpadki drzewne (trociny, wióry)
Odrzuca się ligninę, a celulozę rozkłada. Gatunek Trichoderma produkuje enzymy celulolityczne, uzyskuje się w ten sposób cukry przyswajalne. Sacharomyces cerevisiae nie wykorzystują pentoz.
Wykorzystywane są produkty odpadowe przemysłu papierniczego, czyli ługi posulfidowe, które zawierają od 2 do 3% węglowodanów. Na bazie ługów posulfidowych można produkować drożdże paszowe. Wyróżniamy dwa typy gorzelni: gorzelnie przemysłowe - uzyskiwany jest tylko etanol, ale z dużą wydajnością. Praca jest ciągła, całoroczna, substratami są surowce najtańsze np. melasa.
gorzelnie rolnicze - praca w nich jest kampanijna, okresowa, od później jesieni do wczesnej wiosny, gdy jest zapotrzebowanie na wywar pofermentacyjny używany jako pasza zastępcza w okresie zimowym, wytwarzany jest z żyta, ziemniaków.

(…)

… do mieszanek napedowych - gazohol - domieszka 10-20% EtOH. Alkohol etylowy wykorzystywany jest do produkcji: włókien, do wytwarzania sztucznej gumy, farb, barwników, preparatów farmakologicznych, aldehydu octowego, acetonu, octu, spirytusu opałowego (denaturat - EtOH+MeOH+pirydyna), jako rozpuszczalnik i aseptyk de dezynfekcji, do mieszanek napędowych (zastępuje w benzynie tetraetylek ołowiu. Rocznie…
…%. Ten surowy alkohol ulega przerobowi przez gorzelnię. Surowy alkohol zawiera również różne domieszki: aldehydy, głównie aldehyd octowy, furfural + aldehyd aromatyczny,
kwasy organiczne głównie kwas octowy, mrówkowy, masłowy, wyższe alkohole - fuzle. Teoria Ehrlicha: fuzle powstają w wyniku dezaminacji aminokwasów, grupa NH2 zostaje wbudowana do syntetyzowanego białka, wydziela się CO2, a jako reszta zostaje…
… poza gorzelnią, chodzi wyłącznie o oczyszczenie okowita. Alkohol surowy jest oczyszczany do 40-70% EtOH, a następnie uzupełniany KMnO4 w celu utlenienia głównie aldehydów. Później dodajemy NaOH dla związania kwasów organicznych. Tak oczyszczony roztwór poprzez destylację frakcjonowaną można podzielić na: Przegon - temperatura wrzenia niższa od temperatury wrzenia EtOH, aldehyd metylowy, aldehyd octowy, octan…
… destylacyjna składa się z co najmniej 80 półek. Aparat odpędowy - skład się z kolumny rektyfikacyjnej (spirytusowej) i kolumny zacierowej (tu podajemy zacier). Kolumny te mają półki a między nimi występują przejścia. Poza kolumną jest deflegmator - destylat przechodzi przez wodę i ulega skropleniu, ogrzewając tą wodę, którą wprowadza się zacier z kadzi fermentacyjnej. Zacier jest na jednej półce kolumny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz