Nowatorskie metody oznaczania autentyczności alkoholi, sem VI

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nowatorskie metody oznaczania autentyczności alkoholi, sem VI - strona 1

Fragment notatki:

Nowatorskie metody oceny autentyczności napojów alkoholowych
Metody chromatograficzne służące do wykrywania zafałszowań wymagają kosztownego sprzętu i odczynników i nie są możliwe do stosowania poza laboratorium. W ostatnich latach poszukuje się nowatorskich metod oceny autentyczności napojów alkoholowych, które są szybkie i nie wymagają przygotowania próby.
Taką metoda jest zautomatyzowana w strzykowa analiza przepływowa (FIA) z detekcja fotometryczną. Próba po wstrzyknięciu do strumienia nośnego, jakim jest woda, ulega dyspersji. Pomiar gradientu współczynnika refrakcji, odbywa się w fotometrze przy długości fali 625 nm. Każdy napój alkoholowy (brandy, rum, whisky) ma charakterystyczny gradient przy tej samej długości fali, który ulega modyfikacji pod wpływem dodatku wody lub etanolu. Dane są analizowane techniką chemometryczną SIMICA, umożliwiającą wytworzenie wzorców klasyfikacyjnych do oceny zafałszowanych napojów alkoholowych.
Inną metodą jest pomiar potencjału napojów alkoholowych za pomocą systemu multisensorowego elektronicznego trzpienia (ET) ze stałymi membranami i analiza statystyczna wyników. Przez odpowiedni dobór związków chemicznych stanowiących materiał elektrodo aktywny membran, uzyskuje się czułość na różne jony. Dzięki tej metodzie można rozpoznać gatunek napojów spirytusowych, wykryć obecność zanieczyszczeń w wódkach, odróżnić alkohol syntetyczny do otrzymanego z ziarna zbóż, a także stwierdzić leżakowanie w dębowych beczkach.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz