Klasyfikacja wysiłków fizycznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 560
Wyświetleń: 1869
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja wysiłków fizycznych - strona 1 Klasyfikacja wysiłków fizycznych - strona 2 Klasyfikacja wysiłków fizycznych - strona 3

Fragment notatki:


1. Klasyfikacja wysiłków fizycznych. Wysiłek fizyczny - to praca mięśni szkieletowych wraz z całym zespołem towarzyszących jej czynnościowych zmian w organizmie.
A. Ze względu na czas trwania wysiłku fizycznego. wysiłki krótkotrwałe - trwające do kilku minut .
wysiłki o średniej długości - trwające od kilkunastu minut do 30 - 60 minut.
wysiłki długotrwałe - wykonywane dłużej niż 30 - 60 minut.
do 3 sekund - korzystanie z zapasu ATP (wysiłki o max mocy, np. pchnięcie kulą)
do 10 sekund - wysiłek fosfagenowy (bezmleczanowy - nie powstaje kwas mleczowy) gdzie resynteza ATP dokonuje się kosztem rozpadu fotosyntezy i ADP (np. bieg na 100 metrów) do 30 minut - wysiłek glikolitycznofosforanowy. Metabolizmem dostarczającym energię jest glikoza beztlenowa - a produktem ubocznym jest kwas mlekowy ADP + P (zasób substratu) ATP + ostatek substratu. Metabolizm beztlenowy (przemiana glikogenu w przypadku nagłej potrzeby. Energia czerpana z procesów tlenowych i beztlenowych.
powyżej 30 minut - wysiłek tlenowy - energia czerpana z procesów tlenowych. Wykorzystywanie jako substratów energetycznych: glikogenu mięśniowego, glukozy z krwi, wolne kwasy tłuszczowe. Fosforylacja oksydacyjna ADP + P ATP; 2ADP ATP + AMP
Metabolizm tlenowy.
B. Ze względu na intensywność wykonywanej pracy (ilość poboru tlenu) Intensywność wykonywanej pracy - to ilość zużytego O 2 do wykonywanej pracy, odniesiona do max poboru tlenu; wyrażona w %
submaksymalne (pobór O 2 mniejszy od VO 2 - 80%) - wysiłek jest tu krótki i krew nie nadąży przejść przez duży krwiobieg, następuje brak mięśniom potrzebnej ilości O 2 i powstaje dług tlenowy. Substratem energetycznym są wolne kwasy tłuszczowe (od 60-90 VO 2 max). w początkowym okresie pracy występuje deficyt tlenowy. Po zakończeniu wysiłku pobieranie O 2 stopniowo się zmniejsza, ale pozostaje większe niż w czasie spoczynku przed wysiłkiem, dlatego że spalamy dług tlenowy. VO 2 max (maksymalny pułap tlenowy) - to największa objętość O 2 , jaką jest w stanie pobrać organizm w przeciągu jednej minuty, podczas wysiłku o max intensywności.

(…)

… (tlenowo beztlenowe) Tętno (max 200 ud/min - u ludzi młodych i zdrowych)
Czynniki mające wpływ na tętno:
emocje, stres warunki atmosferyczne używki
zmęczenie D. Ze względu na wielkość grup mięśniowych zaangażowanych w wysiłku
wysiłki lokalne - obejmujące mniej niż 30% całej masy mięśni (np. praca wykonywana za pomocą jednej lub obu kończyn górnych)
wysiłki ogólne (globalne…
… + P (zasób substratu) ATP + ostatek substratu. Metabolizm beztlenowy (przemiana glikogenu w przypadku nagłej potrzeby. Energia czerpana z procesów tlenowych i beztlenowych.
powyżej 30 minut - wysiłek tlenowy - energia czerpana z procesów tlenowych. Wykorzystywanie jako substratów energetycznych: glikogenu mięśniowego, glukozy z krwi, wolne kwasy tłuszczowe. Fosforylacja oksydacyjna ADP + P ATP; 2ADP…
… jest mniejszy od siły naszych mięśni
praca ekscentryczna - pobudzany mięsień pracując oddala przyczepy od siebie, a opór jest większy od siły naszych mięśni Do ruchu potrzebna jest energia (ATP) może być ona wytwarzana w procesie beztlenowym i tlenowym. W warunkach beztlenowych substratem energetycznym jest fosfokreatyna, glikogen mięśniowy. Można wyróżnić dwie reakcje rozkładu:
beztlenowa niemleczanowa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz