Fortyfikacja żywności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fortyfikacja żywności - omówienie - strona 1 Fortyfikacja żywności - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Fortyfikacja żywności Wzbogacanie żywności, zwane fortyfikacją, polega na dodaniu jednego lub kilku składników odżywczych do wybranego produktu codziennego spożycia by zbilansować profil odżywczy tego produktu lub wyrównać straty zaistniałe przy jego przetwarzaniu.
Zgodnie z definicją ekspertów z FAO/WHO z 1994r., to dodawanie jednego lub kilku składników odżywczych do wybranych produktów bez względu na to, czy one są w tym produkcie naturalnie czy nie.
Wzbogacanie żywności w odpowiednie składniki nadaje jej dodatkowe właściwości, które mogą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu w różnym wieku czy też stanie fizjologicznym.
Można to wykorzystać w profilaktyce i leczeniu chorób, niedoborów na tle wadliwego żywienia, polepszaniu wydolności psychofizycznej, w obniżaniu podatności na stress, czyli w poprawieniu jakości życia.
Fortyfikacja jest procesem złożonym, który na każdym z etapów, tj. wyboru nośnika, wyboru substancji wzbogacającej i ustalenia jej dawki, edukacji i promocji, wymaga rzetelnego monitoringu.
Restytucja - dodawanie do żywności podstawowych składników odżywczych jako substancji uzupełniających, utraconych podczas przygotowywania żywności pomimo stosowania zasad dobrej praktyki produkcyjnej lub w czasie normalnego składowania i czynności transportowych………….
Dzięki fortyfikacji można:
-zapobiegać niedoborom składników odżywczych
-wyrównywać straty składników odżywczych, powstające w wyniku procesów technologicznych
-zbilansować profil odżywczy (wzbogacenie margaryny w witaminy A i D)
-zwiększyć zawartość składników istotnych dla zdrowia i rozwoju organizmu w produktach specjalnego żywieniowego przeznaczenia (dla niemowląt, odżywki dla sportowców)
Na rynku krajowym do produktów spożywczych najczęściej wzbogacanych w związki mineralne i witaminy należą:
-soki i napoje bezalkoholowe
-przetwory zbożowe (mąki, mieszanki wypiekowe)
-produkty śniadaniowe
-wyroby cukiernicze
-tłuszcze
-mleko i jego przetwory
Wzbogacanie żywności uważane jest za najskuteczniejszy i najbardziej opłacalny sposób zapobiegania niedoborom składników mineralnych i witamin.
Suplementy diety
Preparaty farmaceutyczne:
-witaminy
-minerały
-kreatyna
-fosfokreatyna
-karnityna
-koenzym Q
-żeń-szeń
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz