To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZNACZENIE AGENDY 21 I NATURY 2000 W KSZTAŁTOWANIU EKOROZWOJU
Agenda 21 to program działań na rzecz ekorozwoju w perspektywie XXIw. Agenda 21 to jeden z podstawowych dokumentów Konferencji Narodów Zjednoczonych „Środowisko i Rozwój” (Szczytu Ziemi), jaka miała miejsce w Rio de Janeiro, w czerwcu 1992r. Globalny program działań nazywany popularnie Agendą 21, to obszerny dokument oparty na 27 zasadach Karty Ziemi. Przedstawia porozumienie osiągnięta przez 179 państw. Agenda 21 podzielona została na cztery sekcje, z których każda dotyczy osobnych, choć zintegrowanych ze sobą sfer rozwoju, tzn.:
Sfery ekonomicznej i społecznej
Sfery zasobów naturalnych, ich naturalnego wykorzystywania i ochrony
Roli głównych grup społecznych, realizatorów rozwoju zrównoważonego
Sfery instrumentów realizacji rozwoju zrównoważonego, obejmujących łącznie 40 rozdziałów
Jest oczywistym, że każdy z poziomów realizacji rozwoju zrównoważonego, globalny, regionalny, narodowy i lokalny posiada w Agendzie 21 inny rodzaj rekomendacji, dostosowanych do problemów rozwoju charakterystycznych dla tego poziomu, wymaga innego instrumentarium, a także włączenia do realizacji innych aktorów.
Klucz do rozwiązania wielu problemów ekologicznych znajduje się w rękach samorządów. I właśnie Agenda 21 jest podstawą do sporządzenia lokalnego programu działań. Tworzenie, ocena realizacji i aktualizacja tego programu powinny odegrać ważną rolę w procesie demokratyzacji i aktywizacji społeczności lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Powinno stać się szkołą dialogu społecznego, negocjacji i osiągania kompromisów oraz odpowiedzialnego podejmowania decyzji. Dialog i wzajemna współpraca miedzy władzami gminy, a obywatelami i różnymi organizacjami społecznymi są podstawą powodzenia podejmowanych działań.
Agenda 21 na poziomie lokalnym jest najważniejszym sposobem wprowadzania w życie koncepcji zrównoważonego rozwoju, czyli działań planistycznych i realizacyjnych na rzecz tej koncepcji w perspektywie XXIw. Zgodnie z praktyką polskich gmin i powiatów działania te tworzą partnerski, dynamiczny proces realizacji zasad zrównoważonego rozwoju, w którym społeczności lokalne uczestniczą w podejmowaniu kluczowych decyzji. Główną cechą jest tutaj poszanowanie zasobów przyrodniczych.
Agenda wskazuje w jaki sposób rozwój może zostać praktycznie równoważony w kategoriach ekologiczno-przestrzennych, społecznych, ekonomicznych i polityczno-instytucjonalnych. Oznacza w praktyce kreowanie w procesie uspołecznionym lokalnej polityki zrównoważonego rozwoju, integrującej politykę ekologiczną z gospodarczą społeczną i przestrzenną.
W Polsce proces wprowadzania Agendy przebiega w zróżnicowany sposób. Bardzo dobre doświadczenia mają np. Warszawa, Gdańsk, Ełk, Słupsk, Chełm. W miastach tych funkcjonują lokalne koalicje bądź grupy partnerskie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Mniej takich inicjatyw obserwuje się na poziomie wojewódzkim. Są też w Polsce samorządy, które nigdy o Agendzie nie słyszały lub idea te budza mentalny opór. Lek przed ekorozwojem wynika przede wszystkim z nieznajomości zasad zrównoważonego rozwoju, braku świadomości długofalowych korzyści oraz nieuzasadnionemu przeciwstawianiu ochrony środowiska rozwojowi lokalnemu.
(…)
… z dostosowaniem do tempa ich regeneracji
Przepływ fizyczny zasobów nieodnawialnych jest bardziej efektywny i cykliczny, substytuty odnawialne są tworzone i promowane
Świadomość celów i procesów prowadzących do rozwoju zrównoważonego jest wysoka w całym społeczeństwie
Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody wprowadzona do polskiego prawa w 2004r. Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000 jest systemem ochrony zagrożonych składników różnorodności biologicznej kontynentu europejskiego, wdrazanym od 1992r. na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Za obszary Natura 2000 uznaje się tereny najistotniejsze dla zachowania zagrozonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin i zwierząt oraz charakterystycznych siedlisk przyrodniczych mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych…
…%, a w Polsce docelowo 20%.
Sieć Natura 2000 jest nadzieją na powstrzymanie w Europie tempa procesu wymierania gatunków i zanikania siedlisk przyrodniczych. Chroni wartość ekologiczną środowiska. Status Natura 2000 wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami w gospodarowaniu. Do rozważania kierunków rozwoju obszarów Natura 2000 powinna skłaniać świadomośc wartości tych obszarów. Najlepszym kierunkiem działań…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)