Wykład o winie, sem V

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład o winie, sem V - strona 1 Wykład o winie, sem V - strona 2

Fragment notatki:

Wino ( łac. vinum) - napój alkoholowy otrzymany przez fermentację alkoholową winogron lub moszczu winogronowego (wino gronowe) lub innych owoców (wino owocowe).
Czynniki wpływające na jakość win:
Jakość surowca
Warunki glebowe uprawy
Pogoda w roku zbioru
Rasa drożdży wywołujących fermentacje
Surowiec do produkcji win gronowych:
Owoce winorośli z gatunku Vitis vinifera Odmiany winogron ciemnych: Cabermet Sauvigon, Merlot - do produkcji win typu bordoskiego, Gamay - do produkcji Beaujolais, Pinot Noir - do czerwonych burgundów, Syrach - do produkcji win z doliny Radom, Berbera i Nebiolo powszechnie uprawiane we Włoszech, bułgarskie Gamza i Melnik i węgierska Kardarka.
Odmiany winogron jasnych: Chardonnay - do produkcji białych burgundów, Riesling i Gewurztraminer, Silvaner, Muller-Thurgan - do białych win reńskich, mozelskich i alzackich, Palamino - wina typu cherry, Semillon - wina deserowe Sauternes i Barsac oraz Cherium Blanc, Sanvignon Blanc, Muscat.
Surowiec do produkcji win owocowych
Jabłka - do produkcji cydru (słabe wina jabłkowe)
Wiśnie - do produkcji Kijafy w Danii (wzmocnione słodkie wina wiśniowe)
Czarne porzeczki
Proces otrzymywania win gronowych i owocowych Otrzymywanie moszczu lub miazgi Przygotowanie moszczu do fermentacji
Fermentacja
Odciąg młodego wina znad osadu
Dojrzewanie
Klarowanie
Kupażowanie i doprawianie
Utrwalanie
Rozlew do opakowań
Otrzymywanie moszczu lub miazgi
Wina białe otrzymuje się przez fermentacje moszczu - wytłoczonego soku z owoców
Wina czerwone otrzymuje się przez fermentacje miazgi - rozdrobnionych owoców, tłoczenie zaś prowadzi się po zakończeniu fermentacji, co pozwala na ekstrakcję związków fenolowych (głównie garbników i antocyjanów) obecnych w skórce, pestkach, gałązkach i szypułkach owoców, dzięki czemu wino nabiera charakterystycznej barwy i posmaku.
Wina różowe (tzw. rose) - produkuje się tak jak wina czerwone, jednak tłoczenie przeprowadza się wcześniej, co zapobiega pełnemu przejściu barwników do wina.
Przygotowanie moszczu do fermentacji
Rozcieńczenie i dosładzanie moszczu w krajach winiarskich jest w zasadzie zabronione (wyjątek stanowi niektóre wina wzmocnione) - wina słodkie otrzymuje się z moszczu o wysokiej zawartości cukru, np. z winogron podsuszonych lub późna zbieranych.
Moszcze owocowe zawierają zbyt dużo kwasów i za mało cukrów - przed fermentacją poddaje się je dosładzaniu, regulowaniu kwasowości, stosowaniu (eliminuje rozwój drożdży dzikich), dodaje się pożywki dla drożdży.


(…)

… dodatkiem samego spirytusu gronowego, np. porto, sherry, madera, malaga, Wina aromatyzowane z dodatkiem ziół i przypraw korzennych np. wermut - tradycyjnie wyrabia się z win wzmocnionych z dodatkiem piołunu - lizano, Martini.
Wina naturalne
Produkowane z winogron, które na krzewie nie były opryskiwane herbicydami.
W procesie produkcji znacznie ograniczono dodatek środków konserwujących i klarujących…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz