Wykład- Normy prawne i ich rodzaje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 721
Wyświetleń: 6020
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład- Normy prawne i ich rodzaje - strona 1

Fragment notatki:

Wykłady przeprowadzone przez dr hab. Bartosza Wojciechowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Tematem notatki są normy prawne. Plik zapisany jest w formacie .doc, zawiera 2 strony. Notatka zawiera omówienie następujących tematów: norma, Norma prawna, różnice między normą prawną, a przepisem prawnym, przepis prawny, Różnice między normami prawnymi a innymi normami, Rodzaje norm prawnych, ius cogens (przepisy imperatywne), ius dispositivum (dyspozytywne), semi imperatywne, przepisy lex generalis, przepisy lex specialis, lex plusquam perfecta , lex perfecta, lex minusquamperfecta, lex imperfecta, Podział odnoszący się do adresata, Podział odnoszący się do zachowania.

WSTĘP DO PRAWOZNAWSTWA
Normy prawne.
norma - jedna z podstawowych kategorii składniowych języka. Należy do grupy wypowiedzi dyrektywnych, które obejmują rady, życzenia, wskazówki.
Norma prawna odpowiada na pytanie „jak być powinno”, a nie „jak jest”. Zastosowanie kognitywistyczne logiki można zastosować do norm. Natomiast zastosowania nonkogniwistycznego nie możemy zastosować do norm. - nie ma konieczności stosowania pojęcia normy prawnej (stosuje się tylko pojęcie przepisu prawnego)
- norma prawna i przepis prawny to pojęcia synonimiczne
- 3 koncepcje, które wskazują różnice między normą prawną, a przepisem prawnym.
- koncepcja stwierdzająca, że przepis prawny to znak, natomiast norma prawna jest znaczeniem tego znaku
- koncepcja, która stwierdza, ze norma prawna składa się z przepisów prawa - koncepcja, która funkcjonuje na gruncie pewnych stanowisk, teoretyczno-prawnych. Norma jest zjawiskiem odrębnym od przepisu prawa. To co istnieje realnie to norma, natomiast przepisy prawa są tylko technicznym środkiem wyrażenia tego prawa.
Prawo składa się z norm prawnych. Różnice między normami prawnymi a innymi normami:
- akt przymusu i forma w jakiej ten przymus jest stosowany. Na gruncie prawa, przepis ma formę zinstytucjonalizowaną
- jeżeli ktoś postępuje moralnie, nie wiemy czy będzie czekać go za to kara - istnieje rodzaj czynów niemoralnych, których nie da się zweryfikować
- jeśli ktoś poruszy normę prawną, zostanie za to w bardzo konkretny sposób pociągnięty do odpowiedzialności
Rodzaje norm prawnych:
- zakazujące - zakazują
- nakazujące - nakazują
- dozwalające - uprawniają do czegoś
- ius cogens (przepisy imperatywne) - przepisy bezwzględnie obowiązujące - ten kto podlega przepisowi, nie może go zmienić (np. nabycie nieruchomości, które musi być dokonane w formie aktu notarialnego)
- ius dispositivum (dyspozytywne) - przepisy, które nie są bezwzględnie obowiązujące, jest ich dużo w kodeksie cywilnym ze względu na zasadę swobody umów, treść umowy w prawie cywilnym można kształtować dowolnie
- semi imperatywne - przepisy, które można zmieniać, ale tylko na korzyść jednej ze stron (np. uregulowania kodeksu pracy). Łączą w sobie cechy ius cogens i ius dispositivum. - przepisy lex generalis - reguła ogólna/powszechna
- przepisy lex specialis - reguła szczególna, która ustanawia wyjątki, np. przy zabójstwie, ulega się karze, ale spod tych przepisów będzie wykluczona aborcja, jeśli ciąża jest efektem gwałtu
- lex plusquam perfecta - występuje wtedy, kiedy w tym przepisie występuje sankcja represyjna i sankcja nieważność (np. przestępstwo bigamii)


(…)

… represyjna(np. przestępstwo kradzieży)
- lex imperfecta - brak sankcji Podział odnoszący się do adresata:
- przepisy generalne - odnoszą się do adresata wskazanego generalnie (np. funkcjonariusz publiczny, osoba, która nabyła samochód) - przepisy indywidualne - adresat wskazany nazwą indywidualną (np. imieniem i nazwiskiem, PESELem)
Podział odnoszący się do zachowania:
- przepisy abstrakcyjne - dotyczą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz