Trockizm- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trockizm- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Trockizm
Nazwa koncepcji ideologiczno-politycznej głoszonej przez Lwa Trockiego, powstała w ZSRR w toku sporu o taktykę partii bolszewickiej i światowego ruchu komunistycznego.
Lew Trocki (Lejba Bronstein) - organizator Armii Czerwonej i militaryzacji kraju. Najbliższy współpracownik Lenina i najzdolniejszy człowiek elity komunistycznej. Był fanatycznym przywódcą przekonanym o swojej misji dziejowej, obdarzonym talentami mówcy. Nie wahał się przed okrucieństwami w imię idei. Niezdolny do walki o władzę po śmierci Lenina przegrał ze Stalinem w 1929. W 1938 utworzył IV Międzynarodówkę zwaną Trockistowską.
Założenia:
Teoria permanentnej rewolucji - forma przejścia od rewolucji burżuazyjno demokratycznej do socjalistycznej, charakter rozciąga się na wszelkie walki, konflikty i stosunki społeczne z okresu poprzedzające pełne zwycięstwo socjalizmu, najpierw ewolucja ogólnoeuropejska a potem ogólnoświatowa Idea ta była wykorzystywana do krytyki stalinizmu oraz inspirowania ugrupowań trockistowskich i anarchistycznych w Europie Zachodniej i Ameryce Południowej
Światową rewolucję jako proces, a nie jednorazowy akt uwzględniał, że wybuch rewolucji nastąpi na początku w jednym kraju, ale później wystąpienia rewolucyjne ogarną inne kraje
Utrzymanie dyktatury proletariatu w Rosji było uzależnione od zdobycia władzy przez proletariat w innych krajach.
Politycznym rezultatem biurokratyzacji kraju był stalinizm - polityczna władza biurokracji. W ten sposób - zdaniem Trockiego - powstało zdegenerowane państwo robotnicze. Zwycięska rewolucja światowa, na którą liczył Trocki oprócz obalenia rządów kapitalistycznych, obaliłaby również rządy biurokracji.
Idea jednolitego frontu przeciw faszyzmowi jako największe niebezpieczeństwo dla ruchu robotniczego
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz