To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
TERMINY ZAWITE po ich upływie organ traci kompetencje do załatwienia sprawy, np. po upływie 7 dni organ traci prawo do samokontroli, a termin zawity dla stron oznacza, że po upływie 14 dni strona nie może wnieść odwołania. Ale to co charakteryzuje terminy zawite zawsze (bo materialne to zależy) to, że one mogą być przywracane na podstawie art.58 KPA. Terminy procesowe, zawite można zawsze przywracać jeśli chodzi o uprawnienia stron. Trzeba złożyć wniosek. Przywrócenie terminu musi spełniać określone warunki łącznie . Prośbę o przywrócenie terminu składamy do tego organu przed którym uchybiliśmy terminowi.
1. Strona sama musi wystąpić o przywrócenie twojego terminu.
2. Prośba o przywrócenie terminu musi być złożona w określonym terminie, który jest nieprzywracany. W ciągu 7 dni od ustania przyczyny. Nie można przywrócić terminu do przywrócenia terminu.
3. W tym podaniu trzeba uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło bez winy strony. 4. Jednocześnie trzeba dokonać tej czynności. (np. jak uchybiono terminowi do wniesienia odwołania, to i podanie i odwołanie trzeba wnieść)
Obliczanie terminów : Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. 1) określone w dniach - upływ ostatniego z wyznaczonej liczny dni uważa się za koniec terminu, z tym, że jeśli początkiem terminu jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło;
2) określone w tygodniach - kończą się z upływem tego dnia w ostatnim tygodniu, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu, np. jeśli bieg terminu dwutygodniowego rozpoczął się w piątek 1 września, to końcowym dniem tego terminu jest piątek 15 września;
3) określone w miesiącach - kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu miesiąca.
4) określone w latach - jak 5 lat - 27 września 2005roku- kończy się 27 września po upływie tych 5 lat. Obliczamy odpowiednio ilość lat (a nie miesięcy). Kodeks nie wymienia liczenia w latach, ale w przepisach kodeksowych już takie terminy są podawane.
WEZWANIE - Wezwanie do pewnej czynności może dotyczyć:
- naszego osobistego udziału - - udziału przez naszego pełnomocnika . To musi wyraźnie z wezwania wynikać.
- bądź możliwości złożenia wyjaśnień czy zeznań na piśmie. Jeżeli mamy być wezwani do osobistego stawiennictwa, to musi to być wyraźnie określone. Co do zasady można wzywać do osobistego stawiennictwa w obrębie miasta i gminy, w której mieszkamy lub sąsiedniej. Wyjątkowo można od tej zasady odejść. Natomiast jak jest osoba chora, niepełnosprawna lub inna nie dająca się usunąć przeszkoda, to można dokonać czynności lun przyjąć wyjaśnienia lub przesłuchać osobę w miejscu, w którym ona przebywa. Wezwanie może być dokonywane w różnej formie:
(…)
…, w którym ona przebywa. Wezwanie może być dokonywane w różnej formie:
a) na piśmie
b) w drodze dokumentu elektronicznego- (tutaj wymagany bezpieczny podpis elektroniczny) - może być tylko wtedy, gdy my o to wystąpiliśmy, albo na to się zgodziliśmy.
c)W przypadkach niecierpiących zwłoki wezwania można dokonać również telefonicznie, albo przy pomocy użycia innych środków łączności, pod warunkiem że nie ma wątpliwości, że taka treść dotarła do tej osoby. Osobie, która stawiła się na wezwanie przysługuje zwrot kosztów podróży i innych należności. To żądanie trzeba złożyć przed wydaniem decyzji w danej instancji, bo inaczej tracimy roszczenie. Pomoc prawna → Tylko do postępowania wyjaśniającego. polega na tym, że jeżeli osoba, którą chcemy przesłuchać, mieszka daleko, to się zwracamy do innego organu o dokonanie tych czynności…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)