Techniki opiekuńcze

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Techniki opiekuńcze - strona 1 Techniki opiekuńcze - strona 2

Fragment notatki:

TECHNIKI OPIEKUŃCZE
Technika ta ma najszerszy zakres podmiotowy. Adresowana jest do wszystkich obywateli, a także do cudzoziemców, którzy przebywają legalnie na terytorium naszego państwa. Świadczenia z pomocy społecznej wyplacane są wyłącznie na terytorium RP, co jest przejawem zasady terytorializmu (tego nie ma w poprzednich dwóch technikach - gdy chodzi o pobyt emeryta w UE, to świadczenia są bez problemu wypłacane, problemy z wyplatami mogą pojawić się jeśli przebywa w państwie nienależącym do Unii).
Wymiar swiadczeń pomocowych i ich rodzaj podlega indywidualizacji, w zależności od potrzeb osoby lub całej rodziny objętej pomocą. Indywidualizacja świadczeń jest cechą charakterystyczna tej techniki - w odróżnieniu od pozostałych dwóch technik, gdzie wysokość świadczeń jest jednolita a zasady przyznawania jednakowe.
Przesłanki udzielania pomocy są w ustawie określone tylko przykladowo. Brak jest zamknietego katalogu przesłanek, świadczenia (przesłanki??-A.) te mają charakter otwarty. Świadczenia te nie mają charakteru roszczeniowego. Przyznanie swiadczenia z pomocy spolecznej oparte jest na uznaniu ( nie oznacza to jednak całkowitej swobody, podlega to kontroli) podmiotu, do ktorego kompetencji należy przyznawanie określonych świadczeń. Postępowanie o przyznanie świadczeń z pomocy społ. prowadzone jest w oparciu o KPA, jest to sprawa administracyjna. Cechą charakterystyczną i przesłanką jest przyznanie pomocy społecznej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego (nstytucja ta nie występuje w dwóch poprzednich technikach). Przeprowadzany jest zwykle przez pracownika socjalnego w środowisku, w którym zamieszkuje przyszły beneficjent. Wywiad powoduje deprecjację odoby w środowisku. Pracownik, wykonując wywiad, powinien prowadzić swe działaniaw taki sposób, aby nie naruszyć dóbr osobistych, osób korzystających z tych świadczeń. W dwóch poprzednich technikach nie można raczej o takim naruszeniu mówić. Cechą charakterystyczną jest także brak składki - świadczenia te finansowane są albo ze środków budżetu terytorialnego (gmina, powiat), albo centralnego (województwo). Finansowanie świadczeń może ponadto następować ze srodków pozostających w dyzpozycji innych podmiotow - osób fizycznych, prawnych, stowarzyszeń, fundacji, kościołów - wielość źródeł finansowania jest cechą charakterystyczną tej techniki. Jest tu także wielość świadczeń . Mogą to być świadczenia pieniężne o charakterze zwrotnym lub bezzwrotnym, jak również świadczenia rzeczowe, np. pochowanie osoby zmarłej, umieszczenie w domu pomocy spolecznej. Jeżeli beneficjent pomocy marnotrawi środki, to może na przyszłość zostać pozbawiony świadczeń mimo występowania potrzeb. Przyznawanie świadczeń następuje na wniosek samego zainteresowanego albo pracownika socjalnego( czyli z urzędu), a nawet na wniosek osoby trzeciej - innego podmiotu, który wie, ze danej osobie potrzebna jest pomoc.


(…)

…, który wie, ze danej osobie potrzebna jest pomoc.
Udzielone świadczenia pieniężne mogą zostać ściągnięte w trybie postępowania egzekucyjnego lub w trybie ściągnięcia z majątku zmarłego, który korzystał z pomocy, choć faktycznie miał środki - np. od osób bliskich, zobowiązanych do alimentacji na podstawie KRO. Wkońcu cywilno-prawny obowiązek alimentacyjny wyprzedza taki sam obowiązek administracyjno-prawny…
… utrzymania mieszkań. Inną formą moze być pomoc prawna - wiele osób nie dochodzi swoich roszczeń, ponieważ nie mają pieniędzy na adwokata.
Istnieje możliwość dodatkowego zaspokojenia swoich potrzeb poprzez korzystanie z ofert ubezpieczenia gospodarczego osobowego. Obejmuje ono te same dobra, co ubezpieczenie spoleczne: zdrowie, życie, zdolnośc do zarobkowania osoby fizycznej. Ubezpieczenia te przeznaczone…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz