To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Na prawo budżetowe składają się:
Budżet państwa, Pieniądze z unii,
Budżet samorządów. Obowiązuje na egzaminie art.167 konstytucji, który zawiera kilka zasad. Art. 167.
1. Jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań.
2. Dochodami jednostek samorządu terytorialnego są ich dochody własne oraz subwencje ogólne i dotacje celowe z budżetu państwa.
3. Źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego są określone w ustawie.
4. Zmiany w zakresie zadań i kompetencji jednostek samorządu terytorialnego następują wraz z odpowiednimi zmianami w podziale dochodów publicznych.
Zasada zapewnienia samorządowi odpowiednich udziałów w dochodach państwa - 167 ust.1
Trzy rodzaje dochodów samorządu - 167 ust.2:
Dochody własne - zasadą jest to, że dochody własne powinny być podstawą utrzymania samorządów.
„dochody własne” - ustawa z dnia 13.11.2003 o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - dziennik ustaw z 2010 nr.80 pozycja 526.
Na egzamin potrzebne te przepisy, które mówią o tym, czym jest dochód własny - art.4,5,6 tej ustawy. Ustawa ta określa dla każdego szczebla JST rodzaje dochodów własnych. Na egzamin nie uczyć się całości tych art. tylko wiedzieć, o co chodzi.
Źródłem dochodów gmin są wszystkie podatki lokalne wprowadzone na terenie RP. Każdy szczebel JST ma określone ustawowo podziały w podatkach dochodowych. W naszym systemie dochód własny nie stanowi podstawę utrzymania JST.
Najczęściej są to bardzo małe pieniądze, ponieważ wysokość tego podatku nie zależy od wartości tej nieruchomości, ale od jej wielkości, czyli zajmowanego terenu. Subwencja
Wydatek z budżetu państwa, transfer na rzecz JST, którego podstawa prawna, konstytucyjna wynika z przekazania zadań przede wszystkim oświatowych jednostkom samorządu terytorialnego. Jedyny środek, o który beneficjent musi się upomnieć. Zasada Janosikowego - zgodnie z nią gminy, powiaty i województwa bogatsze mają dokonywać wpłat do budżetu państwa na rzecz biedniejszych - art.29-31 ustawy. Dotacja celowa z budżetu państwa
Wydatek z budżetu państwa na finansowanie bądź dofinansowanie zadań publicznych.
Głównym celem są zadania z zakresu pomocy społecznej - w tym roku aż 13 mld złotych z 17 przeznaczonych na dotację celową z budżetu państwa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)