Scheufele - "25 lat spirali milczenia" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Scheufele - Scheufele -

Fragment notatki:

Scheufele „25 lat spirali milczenia”
Różnice kulturowe - różnice pomiędzy kulturami indywidualistycznymi i kolektywistycznymi.
Indywidualizm - to kultura tzw. niskiego kontekstu, nie patrzymy na to co się wokół dzieje, mówimy to co myślimy, nie przejmujemy się tym co inni o nas pomyślą. Jest cechą krajów najbardziej zaawansowanych. Brak wyraźnego zapotrzebowania na harmonię. Ważna spójność pomiędzy tym co mówię, ico soba reprezentuję (dbanie o to aby publiczny obraz był taki jak nasz). Podstawowe wartości to szczerość i wolność + mówienie wprost, artykułowanie własnych potrzeb, realizacja pragnień. Mniej podatny na spiralę milczenia.
Kolektywizm -kultura wysokiego kontekstu, wszystko co się dzieje wokół musi być przez nas uważnie rozpatrywane, należy zachować zespół norm obowiązujących w danej sytuacji (dystans, rezerwa, refleksja).Podstawowa cecha to harmonia + ład, spokój - jest to wartość. Wypowiedź uzależniana od kontekst tu i teraz - jak inni na nas patrzą, kto nas słucha, dbałość o pozytywne relacje z innymi. Skłonność do wyrażania własnej opinii opatrzona pewną dyskrecją. Duża doza konformizmu społecznego - dopasowywanie się do innych.
Gotowość do wypowiedzi (werbalnej i niewerbalnej) jest kulturowo zróżnicowana. Kultury ndywidualistyczne są mniej podtane na spiralę milczenia.
Scheufele/Hofstede
Rozróżnienie na:
Uczestnictwo niepubliczne - np. głosowanie, nie ma miejsca w przestrzeni publicznej;
Uczestnictwo publiczne - np. zbieranie podpisów pod petycją; wpływa na zahamowanie wyrażania własnego poglądu.
Jeśli ludzie mają opór przed uczestnictwem publicznym, to jest to dobry wstep do spirali milczenia. Niezgodność pomiędzy własną opinią a opinią publiczności
Prowadzi do wzrostu publicznego uczestnictwa - powód społecznego aktywizmu
Może prowadzić do spadku niepublicznego uczestnictwa (apatia wyborcza)
Gdy postrzegana jest zgodność opinii: rezygnacja z własnego poglądu, skoro jest obecne przekonanie, że większość ma ten pogląd.
Rola percepcji opinii publicznej (wbrew Neumann) - czynnik percepcji jest uzależniony w bardzo dużym stopniu od kontekstu społecznego, kulturowego etc.
Pluralistyczna ignorancja/niewiedza - sytuacja oparta na rzekomej mniejszości; mniejszość we własnych oczach - ludzie myślą tak jak większość, ale wydaje im się, że jest inaczej;
absolutna pluralistyczna ignorancja - mniejszość mylona z wiekszością
względna pluralistyczna ignorancja - niedoszacowanie niezgodności, przeszacowanie mniejszości.
Merton - fałszywe uzgodnienie też jest pluralistyczną ignorancją.
F. Allport - wprowadza problem pluralistycznej niewiedzy do psychologii, fałszywa koncepcja opinii publicznej, że jesteśmy rzekomą mniejszością. Prywatnie coś sądzimy, ale uważamy że większość myśli inaczej, a w rzeczywistości wiele osób myśli tak jak my, ale nie wiemy o tym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz