Sektory populacji, w których gotowość do wypowiedzi jest jeszcze silna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sektory populacji, w których gotowość do wypowiedzi jest jeszcze silna - wykład - strona 1 Sektory populacji, w których gotowość do wypowiedzi jest jeszcze silna - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Sektory populacji, w których gotowość do wypowiedzi jest szczególnie silna. przede wszystkim męźczyźni,
młodzi ludzie są bardziej twardzi
ludzie pochodzący z wyższych warstw społecznych, wyższe wykształcenie itd.
Szanse na to żeby opinia publiczna uległa zmianie nie są duże i zależą od osób, które są twarde.
Lippmann -OP jest głównym siedliskiem stereotypów, ludzi opornych na nowe informacje i fakty, to nie jest naturalne pole wymiany pogladow.
Habermas - OP to poglad wypracowany za pomoca logicznych argumentow w debacie publicznej, przy zalozeniu ze ludzie potrafia wytworzyc strefe wolna od wartosciowania, ludzie mogą w debacie publicznej ograniczać swoje poglądy prywatne.
Tocqueville - przeciwnik rewolucji francuskiej, „Demokracja w Ameryce“ to ocena kultury amerykańskiej - był przerażony banalnością, absolutną pewnością siebie, to wszystko było efektem wielkiego przekształcenia społecznego - wprowadzenie równości - ale wiąże się to z zanikaniem wartości polegającej na indywidualności, zanikają wyższe wartości, ogólna mentalność staje się przyziemna, wzrasta pewność siebie, która nie ma pokrycia w poziomie intelektualnym, tracą na uznaniu dotychczasowe punkty odniesienia, te punkty odniesienia w postaci pewnych standardów (działalność naukowa) przestają być ważne. W dziedzinie opinii publicznej ma miejsce tyrania większości. Demokracja sprzyja temu, żeby ulegać temu co myśli masa. Upowszechniają się poglądy niekoniecznie trafne, cenne. Kształtują się poglądy więkościowe, hamując poglądy mniejszościowe. Hume - w towarzystwie zmieniamy swoje zachowanie
Madison - dziennikarze w olbrzymiej wielkości nie manipulują - manipulacje są wykrywalne, dziennikarze widzą świat tak jak go przedstawiają, oni ulegają nastrojowi, nie są samodzielni mentalnie. Koncepcja spirali milczenia ma swoje „podpurki“.
G.H. Mead i H. Blumer - wskazywali na podejmowanie roli. Zanim zaczniemy myśleć podejmujemy inne pukty widzenia, dla nas szczególnie istotne. Osoby, które są długofalowo ważne w relacjach społecznych, patrzymy przez pryzmat innych oczu, podejmujemy punkty widzenia innego nie potrafimy się od tego uwolnić. Konformizm społ. Jest wpisany w funkcjonowanie społ.
A B
F. Goffman - zajmuje się interakcją społeczną, istnieje rzeczywistość instytucjonalna i rzeczywistość interakcyjna. Ważne zagadnienie to zakłopotanie. Elementy problemowe spirali milczenia:
moja opinia, którą kształtuje
moja percepcja opinii większości, jak mnie się wydaje gdzie leży większość
moja ocena trendów, w jaką strone będzie się dalej kształtowania opinia większości, jaka jest przeszłość. Ocena trendów najsilniej wpływa na odstąpienie od moich poglądów
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz