To tylko jedna z 17 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
EKONOMIA opracowanie pytań 1/2. Co oznacza pojęcie ekonomii i jak kształtowała się ewolucja pojęcia ekonomia? Co wiem o genezie ekonomii? Ekonomia - najczęściej definiuje się ekonomię jako naukę zajmującą się badaniem zachowania podmiotów gospodarczych w dziedzinie wykorzystania ograniczonych środków, które mogą być w rozmaity sposób zastosowane w sferze produkcji, podziału, wymiany i konsumpcji.
Nie istnieje taka definicja ekonomii, która mogłaby być powszechnie akceptowana i obejmowałaby wszystkie problemy, jakimi zajmowały się w przeszłości różnorodne szkoły i kierunki myślenia ekonomicznego. Każda z tych szkół różnie, a nieraz wręcz odmiennie, formułowała przedmiot swoich zainteresowań, zwracając uwagę na różne aspekty działalności gospodarczej człowieka. O ile w początkach rozwoju tej nauki zwrócono większą uwagę na społeczne aspekty ludzkiego gospodarowania, co miało usprawiedliwiać przymiotnik „polityczna” przy nazwie „ekonomia”, o tyle od 1871r. zainteresowanie badaczy przesunęło się wyraźnie w kierunku budowania teorii racjonalnych wyborów dokonywanych przez różne podmioty gospodarcze. W latach dwudziestych stopniowo rezygnowano z nazwy „politykal ekonomy” i zastąpiono ją nazwą „economics”.
3. Na czym polegają osobliwości ekonom ii Świadome kierowanie mające na celu jak najlepsze prosperowanie (np. obniżanie stopy procentowej)
Ekonomia nie może konkurować z naukami ścisłymi bo nie zdołała ustalić dużej liczby praktycznych twierdzeń.
Główne myśli opierały się na idei homo ecomomikus. Zakładamy, że człowiek zawsze postępuje ekonomicznie. Doszła do tego psychologia - człowiek działa pod wpływem bodźców psychologicznych,
4. Jaki charakter mają prawa ekonomiczne? W badaniach tych stara się ona (ekonomia) ustalić określone prawidłowości ekonomiczne, którym często nadaje się rangę obiektywnych praw ekonomicznych . Najistotniejszym elementem tego określenia jest stwierdzenie, że środki, stojące do dyspozycji zarówno poszczególnego podmiotu gospodarczego, jak i całego społeczeństwa, są ograniczone. Każde społeczeństwo, nawet to najbogatsze, żyje w świecie rzadkości. Ludzie bowiem stale chcą konsumować więcej niż są w stanie wytworzyć.
Pojęcie rzadkości odnosi się do luki między ogólną sumą dóbr i usług, których ludzie potrzebują, aby zaspokoić swoje różnorodne potrzeby, a możliwościami ich wytworzenia. Gdyby nie występowało zjawisko rzadkości, nie byłoby powodów do studiowania ekonomii, a więc poszukiwania odpowiedzi na pytania: co, jak ile i dla kogo wytwarzać, aby uzyskać największą efektywność ekonomiczną.
(…)
… byłyby dostępne dla znacznie mniejszej liczby rodzin o niższych dochodach. Popyt byłby wówczas mniejszy i dzięki wysokiej cenie równowagi rynkowej można byłoby go zrównoważyć z ograniczoną podażą tych mieszkań.
Interes społeczny przemawia za ustaleniem ceny maksymalnej na poziomie C max., a więc znacznie niższej od ceny równowagi. Przy cenie maksymalnej C max. występuje jednak nadwyżka popytu…
… producenci są skłonni zaoferować przy tej cenie.
Ceny minimalne w niektórych krajach są wyznaczane przez państwo, np. ceny mleka lub przetworów mlecznych, w celu zapewnienia rolnikom opłacalności produkcji.
Gdyby ceny tych produktów kształtował rynek, wówczas zgodnie z prawem popytu i podaży cena równowagi ustaliłaby się na znacznie niższym poziomie. A zatem część rolników zmuszona byłaby wycofać…
… do tych nielicznych produktów lub usług, gdy występuje ważny interes społeczny.
Ceny minimalne w niektórych krajach są wyznaczane przez państwo, np. ceny mleka lub przetworów mlecznych, w celu zapewnienia rolnikom opłacalności produkcji.
Gdyby ceny tych produktów kształtował rynek, wówczas zgodnie z prawem popytu i podaży cena równowagi Cr ustaliłaby się na znacznie niższym poziomie. A zatem część rolników zmuszona…
… zgromadzeniu wybierają spośród siebie radę nadzorczą, która z kolei powołuje i kontroluje działalność zarządu odpowiedzialnego za operatywne kierowanie spółką. Warunkiem powstania spółki akcyjnej jest posiadanie określonego statutem kapitału założycielskiego, który umożliwia wypuszczenie określonej liczby akcji o ustalonych statutowo wartościach nominalnych. Sprzedaż akcji na rynku kapitałowym prowadzi…
…. Scharakteryzować gałąź doskonale konkurencyjną.
Model konkurencji doskonałej zakłada istnienie dużej liczby małych przedsiębiorstw, z których żadne z osobna wzięte nie może kształtować ceny. Wszyscy producenci wytwarzają dobra homogeniczne, tzn. nie różniące się od dóbr wytwarzanych przez innych producentów tej samej branży. Producenci mają pełną swobodę wejścia i opuszczenia rynku. Każde przedsiębiorstwo…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)