Prawo międzynarodowe - skrypt - Społeczność krajowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo międzynarodowe - skrypt - Społeczność krajowa - strona 1 Prawo międzynarodowe - skrypt - Społeczność krajowa - strona 2 Prawo międzynarodowe - skrypt - Społeczność krajowa - strona 3

Fragment notatki:

Jest to rozwinięcie skryptu `miedzynarody1' znalezionego w megapacku. Całkiem dokładne opracowanie slajdów z ewentualnymi uwagami i dopiskami wyniesionymi z wykładów. Za błędy i nieścisłości w skrypcie nie odpowiadam. Ale polecam leniwym. [E] to rzecz jasna uwagi dotyczące egzaminu. Nie uwzględniałam wykładu o cyberprzestrzeni. Społeczność krajowa:
Stanowią ją osoby fizyczne (i prawne) zamieszkujące przestrzeń krajową. Społeczność ta tworzy struktury państwa, ustanawia władzę zwierzchnią i uznaje jej autorytet. Reprezentujący społeczność (z jej woli) tworzą prawo krajowe, które reguluje relacje w obrębie społeczności. Identyfikacja znamion społeczności międzynarodowej następuje w konfrontacji ze znamionami społeczności krajowej.
Społeczność międzynarodowa:
Sensu stricte: państwa suwerenne utrzymujące stosunki regulowane przez prawo międzynarodowe.
Sensu largo: ogół podmiotów stosunków międzynarodowych, wyposażonych w możliwość działania w płaszczyźnie międzynarodowej i podlegający normom prawa międzynarodowego.
Skład społeczności międzynarodowej:
Państwa:
Główni, pierwotni konstruktorzy porządku międzynarodowego/ reguł oprawa mnar, którego podstawowymi formułami są umowy mnar i zwyczaj mnar. Suwerenna wspólnota składająca się z określonego terytorium zamieszkanego przez poddaną władzy ludność:
Liczba ludności nie jest jednolita. Istotne jest istnienie więzi obywatelstwa między państwem i jednostką.
Terytorium: różna wielkość. Nie musi być jednolite (np. enklawa kaliningradzka). Granice - wyraźnie i dokładnie wyznaczone.
Władza: suwerenna, jej filary zapewniają wewnętrzny ład, bezpieczeństwo i porządek.
Ilość państw ulega zmianie (1945 w ONZ 51, 2006 - 194). Po każdej wojnie światowej rosła liczba państw. Przyspieszenie liczby państw należących do ONZ: 1956 do '75: dekolonizacja Afryki; 1990: rozpad ZSRR i zmiany w Europie Środkowej i na Bałkanach.
Rządowe organizacje międzynarodowe - governmental organizations - GO's
Jednostki, które:
Mają traktatową podstawę,
Członkostwo w nich ograniczone do państwa (lub głównie do nich),
Mają odrębną od państw osobowość prawną,
Finansowane są przez państwa członkowskie,
Mają stałą strukturę - organy, statut.
Mają chronić interesy, których obywatele ani rządy nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć.
Rozwój: 1909 - 37 GO's, 2003 - 245 GO's,
Mają charakter samodzielny - coraz częściej uznaje się je za podmiot autonomiczny w relacji wobec państw członkowskich (a nie jako narzędzie realizacji polityk państw członkowskich). Samodzielność akcentuje zdolność tworzenia przez GO's reguł prawa międzynarodowego ujmowanych w formę wiążących uchwał Organizacji (pro foro interno i pro foro ex terno) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz