To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PMP Wykład 19. 20.03.2009 r.
Rodzaje norm międzynarodowych
Jest wiele różnych klasyfikacji norm. Najbardziej podstawowy jest podział norm mnar. ze względu na ich źródło:
traktatowe
zwyczajowe
zawarte w uchwałach prawotwórczych
mniej jasne czy normy są w zasadach ogólnych prawa mnar. - raczej nie wchodzą tu proste reguły zachowania, ale zasady ogólne prawa są bliższe konstrukcji zasad wyznaczających ogólny standard zachowania
można dopuścić również twierdzenie, że normy mnar. znajdują się w aktach jednostronnych
Normy traktatowe i zwyczajowe mogą być tożsame, nawet co do treści i podmiotu.
Podział ze względu na zakres obowiązywania:
normy powszechne - nie mają pierwszeństwa przed normami partykularnymi co do zasady; Norma partykularna może uchylać normę powszechną, ale wtedy, kiedy działa w stosunkach partykularnych, jest późniejsza i sprzeczna z normą powszechną.
normy partykularne - normy regionalne (subregionalne) i dwustronne.
Podział ze względu na funkcję jaką pełnią:
bezpośrednio regulujące stosunki mnar. - Normy zawarte w traktacie dotyczące ustanowienia jakiegoś reżimu na danym terytorium lub normy dotyczące przepływu przez cieśninę, dotyczące żeglugi powietrznej.
pośrednio regulujące stos. mnar. - normy odnoszące się do kompetencji organów, procedur postępowania.
Biorąc pod uwagę funkcje norm można je podzielić na:
normy stopniowo rozwijające stosunki - w dziedzinach, w których brak jest odpowiedniej praktyki i postanowień doktryny; należą do nich normy z dziedziny praw człowieka, które powstając rozwijały ją; także normy dotyczące wyłącznej strefy ekonomicznej zawarte w Konwencji o prawie morza z 1982 r., która zastąpiła wyłączną strefę rybołówczą; normy regulujące obszar dna morskiego; można uznać, że również część norm z zakresu mnar. stosunków gospodarczych stopniowo rozwija tą dziedzinę - traktaty tworzące organizacje integracji ekonomicznej
normy kodyfikujące prawo mnar. - gdzie praktyka jest intensywna i jednorodna; Konwencja o prawie morza - normy dotyczące morza terytorialnego czy szelfu kontynentalnego
normy ujednolicające prawo krajowe - jako jedyne odnoszą się do oddziaływania prawa mnar. na prawo krajowe; dąży do unifikacji porządków krajowych w niektórych dziedzinach prawa, np. prawo handlowe czy prawo prywatne. Prawem handlowym zajmuje się UNCITRAL, UNIDROIT, Haska Konferencja Prawa Międzynarodowego Prywatnego (od 1955 r.); normy te mogą również dotyczyć prawa karnego - decyzje ramowe podejmowane w III filarze UE; normy te mogą być zawarte w umowach mnar. jak i uchwałach org. mnar. - ICAO, które stosuje technikę contracting out.
(…)
… traktatowej państw. Są takie normy, od których nie ma odstępstw (z dziedziny praw człowieka art. 4 ust. 2 Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych), ale niektórzy nie uważają ich za i. c. Takie stanowisko właśnie zajął sam Komitet Praw Człowieka ONZ w stosunku do Paktu.
Czy normy KNZ, które mają pierwszeństwo (art. 103 KNZ) stanowią i. c., a czy jeśli nie to mogą one naruszać i. c.? Brak jednolitego poglądu…
… sprzeciwu nie osiągnięto żadnego rozwiązania zgodnie z ustępem 3 artykułu 65, stosuje się następujące procedurę:
a) każda ze stron sporu dotyczącego stosowania lub interpretacji artykułu 53 lub 64 może, w drodze pisemnej skargi, przedłożyć go do rozstrzygnięcia Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości, chyba że strony, za wspólnym porozumieniem, zgodzą się poddać spór arbitrażowi;
b) każda ze stron…
… przez normy nie uznano istnie norm bezwzględnie wiążących.
Po II WŚ w pracach KPM dotyczących prawa traktatów, w 1953 r. wspomniano o istnieniu pewnych zasad, które muszą mieć przewagę nad innymi normami mnar. Ostatecznie zostaje ius cogens zaakceptowane w 1963 r. W 1965 r. Schwarzenberger podał wątpliwość istnienia ius cogens. Mimo to KPM zaakceptowało Konwencję o prawie traktatów z normą i. c. W celu…
… zaostrza się w wieku XX po I WŚ, a zwłaszcza po II. Pierwsze orzeczenie wydane przez Środkowoamerykański Trybunał Sprawiedliwości z 1916 r., w którym odmówił on ważności traktatu zawartego przez Nikaraguę z USA, który próbował naruszyć status quo Zatoki Fonseca w związku z tym, że USA chciały wydzierżawić tam wojskową bazę morską, co wg Trybunału naruszało prawo zwyczajowe a w szczególności kondominium…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)