1. POLITYKA i INTERES Polityka: sztuka osiągania założonych celów; zespół działań podjętych przez ośrodek decyzyjny, zmierzających do osiągnięcia zamierzonych celów za pomocą odpowiednio dobranych środków.
Arthur Bentley : grupa istnieje tylko wówczas, gdy kształtuje się na podstawie łączących jej członków interesów i podejmuje wspólne działania, które przyczyniają się do ukształtowania jej struktury i organizacji. Podmiotowość: świadome i czynne kształtowanie istniejącej rzeczywistości, przeobrażanie jej w kierunku zgodnym z własnymi potrzebami. / cechująca wyłącznie jednostki bądź właściwa także grupom społecznym trwała zdolność do suwerennych działań politycznych.
Mówiąc podmiot o jednostce, grupie czy instytucji zakładamy, iż taka całość obdarzona jest pewną własnością, która status ten jej nadaje, więc obdarzona jest pewną podmiotowością.
Podmiotowość polityczna to trwała zdolność grupy lub organizacji do świadomego podejmowania suwerennych i racjonalnych działań.
Podmiot: istota odznaczająca się samoświadomością - zdolnością świadomego działania. Podmiotami politycznymi są: państwo z całym systemem organizacyjnym; partie polityczne; różne organizacje społeczne, które biorą udział u realizacji polityki państwa.
Dwa zasadnicze, nierozerwalne i współzależne składniki, warunki podmiotowości: świadomość, moment aktywności .
DZIAŁANIE ŚWIADOME rozstrzyga o podmiotowości 4 poziomy podmiotowości politycznej: wielkiej grupy społecznej jako całości; organizacji Polit. Danej grupy społ.; organów org. wielkich grup społ.; reprezentantów organów organizacji politycznych
Potrzeba: stan braku czegoś odczuwalnego przez jednostki.
Potrzeby polityczne : zależność pozycji społecznej i drogi życiowej jednostek i grup od ich aktywności politycznej oraz świadomości politycznej. M. Karwat
4 zasadnicze typy potrzeb: jednostkowe, zbiorowe, wielkich grup społecznych; społeczeństwa jako całości.
K. Biskupski, podst. Potrzeby polityczne: *skuteczne uczestnictwo w wyborze delegatów do organów przedstawicielskich - pot. elekcji.
organizowania się; struktury uczestniczące w życiu politycznym - pot. koalicji.
skutecznego oddział. pośredniego, poprzez przedst.. na decyzje podejmowane przez org. wykonawcze.
bezpieczeństwa osobistego
nieskrępowanej wypowiedzi - pot. ekspresji.
A. Bodnar, potrzeby: mikrospołeczne: wyrażające dążenie do zewnętrznej aprobaty własnych ocen oraz do odnoszenia satysfakcji ze społecznego działania, które idzie w kierunku racjonalizacji życia publicznego;
makrospołeczne: łączące się z poczuciem więzi np. z własnym narodem , poczuciem odpowiedzialności za losy państwa, narodu
(…)
… na totalitarnej ideologii, kierowaną często przez jedną osobę dyktatora; rozbudowana tajna policja- ma likwidować wrogie elementy; monopolistyczna kontrola masowych środków przekazu; monopolistyczna kontrola sił zbrojnych i wszelkich innych formacji; scentralizowane zarządzenie.KULTURA POLITYCZNA
Kultura polityczna: całokształt wartości, norm, reguł zachowania, utrwalonych w świadomości podmiotów biorących udział w działaniach politycznych.
Kultura polityczna - Almond, Powell, Verba - ogół postaw przejawianych przez członków danej zbiorowości wobec polityki. (na płaszczyźnie poznawczej, emocjonalnej i wartościującej)
Postawy - uwewnętrznione aspekty dot. Obiektów politycznych
Poznawcza (wiedza)
Emocjonalna (uczucia żywione)
Wartościująca (sądy i opinie)
Funkcje: regulacyjna - odnosi się do porządkowania i ujednolicenia działań politycznych; socjalizacji politycznej: odzwierciedla proces wchodzenia członków danej społeczności w kulturę polityczną, a więc nabywanie wiedzy o systemie politycznym, tworzenie poglądów i postaw politycznych, kształtowanie hierarchii wartości politycznych; integracyjna: tworzenie podstaw koordynacji działań politycznych oraz współdziałania lub współpracy jednostek i grup w dążeniu…
…; przeświadczenie, że elita jest trwałym elementem struktury społecznej i pełni rolę sprawczą w procesie historycznym.
Ośrodek podejmujący decyzje polityczne: grupa rządząca, elita władzy, klasa rządząca, establishment
Vilfredo Pareto: wprowadził pojęcie elity i teorię mieszania się mas/ elita to klasa wybrana, klasa wyższa, odnosi się do ludzi, którzy w swej dziedzinie działania osiągają najwyższe wskaźniki Mosca…
… członków elity.
W. Wesołowski: elitę stanowią Ci, którzy z racji swojego miejsca w strukturze politycznej podejmują decyzje państwowe lub mają bezpośredni wpływ na te decyzje.
Struktura społeczna wg Vilfredo Pareto: elity rządzące, elity nierządzące, masy
Typologie elit:
K. Smogorzewski: idealistyczne odwołują się do uczuć religijnych i patriotycznych
realistyczne stwierdzają, iż dar spekulacji przeważa…
…, żywiołowy militaryzm, prześladowania, a zwłaszcza z osobą dyktatora wielbionego lub nienawidzonego; terror, pochwała silnej egzekutywy, antydemokratyzm, antyliberalizm, antyindywidualizm, monopartia, cenzura
Autorytaryzm: *J. Turowski : oparty na koncepcji niekontrolowanego przywództwa
J. Linz: autorytarne reżimy są systemami politycznymi z ograniczonymi, nieopartym na odpowiedzialności pluralizmie…
… stanowisk (parlament i rząd)
Benelux
*system parlamentarno - komitetowy jedność władzy (tylko parlament)
głową państwa zostaje członek rządu o najdłuższym stażu;
Szwajcaria
=pojęcie instytucjonalne: sprowadza system polityczny do całokształtu instytucji politycznych oraz relacji zachodzących między nimi, a także do zasad działania i systemów normatywnych, na podstawie których one działają. =podejście…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)