Pojęcie narodu, terytorium - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie narodu, terytorium - wykład - strona 1 Pojęcie narodu, terytorium - wykład - strona 2 Pojęcie narodu, terytorium - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Pojęcie narodu Naród - historycznie wytworzona trwała wspólnota ludzi, ukształtowana na gruncie wspólnych losów dziejowych, kultury, języka, terytorium i życia ekonomicznego, przejawiających się w świadomości narodowej jej członków.
Naród jest społecznością naturalną, która odznacza się wielką spoistością i żywotnością.
Poglądy na kwestie narodu:
koncepcja narodu jako wspólnoty duchowej, kulturowej i uznanie świadomości narodowej za podstawowy czynnik tworzący naród, więź narodowa oparta jest na więzi emocjonalnej i intelektualnej
koncepcja narodu jako zjawiska społecznego - naród jako wspólnota polityczna, która dąży do niezależnego bytu politycznego we własnej organizacji państwowej
koncepcja narodu jako historycznej wspólnoty danej zbiorowości
Tabelka str 65 narody wg ich liczebności Wspólnota narodowa - stanowi jeden z najważniejszych czynników integrujących społeczeństwo
Kwestia narodowa - zespół zagadnień teoretycznych i praktycznych wynikających z istnienia mniejszości narodowych i nierówności w stosunkach między narodami, które mogą być konfliktogenne.
Z kwestią narodowościową wiążą się takie pojęcia jak: patriotyzm, nacjonalizm, internacjonalizm, kosmopolityzm, wielokulturowość.
Patriotyzm - oznacza postawę społeczno-polityczną opartą na zasadach miłości i przywiązania do ojczyzny, jedności i solidarności z własnym narodem; uczucie to jest odnoszone do historii, terytorium i formy politycznej państwa.
Nacjonalizm - postawa społeczno-polityczna i jest z form ideologii, która stawia interesy własnego narodu ponad wszelkie inne wartości, podporządkowanie wszelkich problemów politycznych i społecznych walce o interesy narodowe przeciwko innym narodom, wyolbrzymianie zalet własnego narodu, pogarda, nietolerancja i wrogość wobec innych; 2 rodzaje: nacjonalizm agresywny i nacjonalizm narodów uciskanych.
Internacjonalizm - aktywna postawa życzliwości w stosunku do innych narodów, założenie, że każdy naród wnosi wkład do ogólnoludzkiej kultury
Kosmopolityzm - postawa społeczno-polityczna , założenie, że ojczyzną człowieka jest cały świat; współczesne koncepcje są bardzo zróżnicowane, od skrajnie negujących sens utrzymania państw narodowych po orientacje propagujące rozwój wszechstronnej współpracy międzynarodowej.
Wielokulturowość - jako program działania jest odwrotnością segregacji etnicznej, kulturowej i społecznej.
W państwach wielokulturowych istnieją dwa podstawowe układy ideologiczne, które może wybierać grupa dominująca wobec grup mniejszościowych. Zalecają one utrwalenie pluralizmu kulturowego, lecz jeden w formie zewnętrznej, drugi w formie wewnętrznej.


(…)

… ideologiczne, które może wybierać grupa dominująca wobec grup mniejszościowych. Zalecają one utrwalenie pluralizmu kulturowego, lecz jeden w formie zewnętrznej, drugi w formie wewnętrznej.
Pluralizm zewnętrzny - zakłada, że każda grupa etniczna będzie miała możliwość kultywowania własnych wzorów życia wspólnotowego oraz dziedzictwa kulturowego i języka. Ułatwianie interakcji kulturowych. Zachowanie…
… granice.
Zwierzchnictwo terytorialne ma charakter suwerenny i wyłączny.
Z geograficzno-politycznego punktu widzenia zwraca się szczególną uwagę na wielkość i kształt terytorium państwa.
Rozwój terytorialny państwa może odbywać się poprzez: zjednoczenie, podbój i okupację, aneksję, dobrowolne odstąpienie lub wymianę oraz przyrost naturalny terytorium :) np. powstawanie wysp.
Wspólnota niepodległych Państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz