To tylko jedna z 9 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ściana kom. bakterii:
Funkcja: ochrona komórki przed lizą osmotyczną, nadaje określony kształt komórce.
Budowa: *u bakterii G+(laseczki i ziarnki, barwa fioletowa, fioletem krystalicznym)
-grubość 15-nm
-peptydoglikan(mureina, mukopeptyd) 30-70% suchej masy ściany
-kwasy tejchojowe(fosforan glicerolu, rybitolu)
*u bakterii G-(pałeczki, barwią się na czerwono fuksyną)
-grubość 2-10nm
-lipoproteina
-lipopolisacharyd(warunkuje właściwości chorobotwórcze(endotoksyna), wrażliwość na antybiotyki i czynniki chemiczne) 80% suchej masy ściany -składniki mineralne
-peptydoglikan
(…)
… działają bakteriobójczo wywołują denaturację białek. Ze względu na różnice wpływu temp na wzrost drobnoustrojów dzielimy je na:
- psychorofilne - zimnolubne min 0; optimum 10-15; max 30; występują w wodzie glebie i osadach dennych, naleza do nich mikroorg. Saprofityczne i chorobotwórcze.
- mezofilne - m 12-25; o25-40; m70-80; występuja w wodzie glebie org. Zwierzat stało cieplnych np. saprofity i patogeny…
… wywołując denaturacje białek strukturalnych enzymatycznych. Temperatury panujące w środowiskach naturalnych powodują kształtowanie się zespołów mikroorganizmów(średnie temp.- mezofile, wysokie temp.- termofile, niskie temp.- psychrofile) Drobnoustroje w pewnym zakresie mogą zmieniać temperaturę środowiska.
Ciśnienie osmotyczne - optymalne warunki to 0,85% NaCl. Różnice w ciśnieniu o smot mogą prowadzić…
… substratu organicznego. Odbywa się przy udziale specyficznej dekarboksylazy. Przykładem takich reakcji są: dekarboksylacja aminokwasów prowadząca do powstania amin biogennych, d. kwasu pirogronowego, w wyniku której otrzymuje się aldehyd octowy podczas fermentacji alkoholowej albo d. oksydacyjna pirogronianu prowadząca do powstania czynnego octanu. acetylo-CoA.
Wytwarzanie indolu z tryptofanu Typowe…
…. w przemyśle.
Fer. mlekowa możemy podzielić na właściwa fermentację mlekowa która przeprowadzana jest przez bakterie mlekowe (Lactobacteriaceae) oraz rzekoma (niewłaściwa) fermentacje mlekowa zwana też pseudomlekową wywołana przez inne bakterie niż mlekowe (Enterobacteriaceae, Micrococcus, Microbacterium). Własciwa fer. mlekowa może być homofermentacją jeśli powstaje jeden produkt końcowy czyli kwas mlekowy, lub heterofermentacją w której obok kwasu mlekowego powstają w niewielkich ilościach inne produkty kwas octowy, etanol czy CO2. Fer. pseudomlekowa jest zawsze typowa heterofermentacją w której kwas mlekowy powstaje w niewielkich ilościach jako jeden z produktów.
Fer. masłowa - proces beztlenowy przeprowadzany przez bakterie masłowe należące do rodzaju Clostridium. Są to garam dodatnie laseczki wytwarzające…
… na inne mikroorganizmy. Wiele antybiotyków uszkadza strukturę komórek, hamuję syntezę ściany lub błony cytoplazmatycznej, inne interferują z reakcjami włączonymi w procesy energetyczne lub syntezę białek.
Dezynfekcja - proces prowadzący do zniszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych oraz zmniejszenia zanieczyszczenia innymi drobnoustrojami w środowisku.
Wpływ fenoli na drobnoustr. - wpływa toksycznie na większość…
… to zmieniają się w formy - bacterioidy - zmiana kształtu większe wiążą azot atmosferyczny nie rozmnażają się rhizobium dostarcza azotu roślinie natomiast bakterie otrzymują węglowodany.
Metabioza w mleku - jest odmiana komensalizmu i polega na następstwie grup mikroorganizmów w danym środowisku. Występuje w mleku, kiszonkach, nawozach organicznych, sianie.
W Świerzym mleku rozwijają się paciorkowce mlekowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)