Pobieranie i przekształcanie związków azotowych przez rośliny wyższe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 182
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pobieranie i przekształcanie związków azotowych przez rośliny wyższe - strona 1 Pobieranie i przekształcanie związków azotowych przez rośliny wyższe - strona 2

Fragment notatki:

Pobieranie i przekształcanie związków azotowych przez rośliny wyższe
Rośliny pobierają azot przez system korzeniowy głównie w formie jonów amonowych (NH4+) oraz azotanowych (NO3-). Minimalne ilości mogą być pobierane w postaci jonu NO2⁻, lecz w większych ilościach jest on toksyczny dla rośliny. Związki organiczne: mocznik, białka, aminokwasy, kwasy nukleinowe, próchnica. Z wymienionych związków organicznych łatwo dostępny jest jedynie mocznik. Występuje on dość często w glebie, jako produkt rozpadu białka lub odchodów zwierzęcych. Mocznik jest w dużych ilościach wprowadzany do gleby, jako nawóz. Dla olbrzymiej większości roślin stanowi on doskonałe źródło azotu. Rośliny wykorzystują mocznik przy udziale enzymu zwanego ureazą. Enzym ten występuje stale w roślinach, lub może być produkowany indukcyjnie wtedy, kiedy roślina pobiera mocznik. Pod wpływem tego enzymu następuje hydrolityczny rozpad mocznika w komórkach roślinnych lub bezpośrednio w glebie. Mocznik → amoniak + dwutlenek węgla
Wytworzony amoniak jest silnie sorbowany przez glebę, co zabezpiecza przed większymi stratami azotu, nie utrudnia jednak pobierania przez rośliny.
Związki nieorganiczne: sole azotanowe i sole amonowe.
Związki azotanowe gleby pochodzą z nitryfikacji, z biologicznego utleniania amoniaku, przeprowadzanego przez bakterie nitryfikacyjne. Związki te nie są sorbowane przez koloidy glebowe i dlatego łatwiej ulegają wypłukaniu z gleby.
Związki amonowe pochodzą z amonifikacji, tzn. z biologicznego rozkładu szczątków zwierzęcych i roślinnych. W wyniku hydrolizy enzymatycznej związki azotu o skomplikowanej budowie przechodzą w związki prostsze. Amonifikację przeprowadzają: grzyby, bakterie, promieniowce, śluzowce oraz rośliny wyższe i zwierzęta. Najważniejszym produktem końcowym jest amoniak, który ulega sorpcji przez koloidy glebowe.
Azot atmosferyczny, cząsteczkowy
Azot atmosferyczny jest niedostępny dla roślin. Większość azotu z atmosfery trafia do biosfery poprzez wolno żyjące bakterie azotowe. Należy do nich m.in. rodzaj Rhizobium. Bakterie te posiadają enzym nitrogenazę, katalizujący reakcję gazowego azotu z wodorem pochodzącym z reakcji biochemicznych w wyniku czego powstaje amoniak, a także aminokwas glutamina. Tego rodzaju bakterie żyją samodzielnie lub w symbiozie z roślinami. Szczególnie dużo występuje ich w roślinach motylkowych, gdzie oddają one amoniak lub glutaminę. Pobieranie i transport substancji mineralnych przez rośliny
System korzeniowy pobiera z gleby wodę i sole mineralne . Można w nim wyróżnic 5 stref, różniących się budową i właściwościami fizjologicznymi. Komórki wszystkich tych stref mogą pobierać substancje mineralne. Zasadniczą rolę w zaopatrywaniu organów nadziemnych rośliny w substancje mineralne odgrywa strefa włośnikowa.


(…)

… on od środowiska zewnętrznego do naczyń korzenia dwoma kanałami: Kanałem apoplastycznym- jony migrują w wolnej przestrzeni korzenia, a szczególnie łatwo w blaszce środkowej, wchodzące, bowiem w jej skład pektyny mają bardzo luźną strukturę. Przeszkodę w tym transporcie stanowi endoderma, ponieważ jej skorkowaciałe ściany ( pasemka Caspary'ego) uniemożliwiają dalszą dyfuzję w ścianach komórkowych. Pokonanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz