Pluralistyczna ignorancja i efekt naocznego świadka-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1323
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pluralistyczna ignorancja i efekt naocznego świadka-opracowanie - strona 1 Pluralistyczna ignorancja i efekt naocznego świadka-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Pluralistyczna ignorancja/niewiedzy i efekt naocznego świadka Sytuacja oparta na rzekomej mniejszości - ludzie myślą tak jak większość, ale wydaje im się, że myślą inaczej. Niedoszacowanie zgodności, przeszacowanie niezgodności. Nie dostrzegamy tego, że własny pogląd nie różni się od innych.
Merton - błędne odczytanie gdzie jest większość - jest pluralistyczną ignorancją.
F. Allport - wprowadził problem pluralistycznej niewiedzy do psychologii, fałszywa koncepcja opinii publicznej, że jesteśmy rzekomą mniejszością. Prywatnie coś sądzimy, ale uważamy że większość myśli inaczej, a w rzeczywistości wiele osób myśli tak jak my, ale nie wiemy o tym.
1. dot. studentów - czy dopuszczać konkretne koleżanki i kolegów do stowarzyszeń - ta część która by się zgodziła projektuje sztuczną rzeczywistość, pod presją rzekomej opinii publicznej, że z różnych przyczyn (kulturowych, społecznych etc.) ich nie przyjmie. Pluralistyczna ignorancja jest złudzeniem.
Shamir - Stabilna sytuacja społeczna - punkt wyjścia
Opinia większości publicznej jest zgodna z tym, co reprezentują normy i wartości, które są przyjęte przez społeczeństwo.
Zmiana społeczna - rozchwianiu ulega relacja pomiędzy postawami i opiniami
Postawy się w nas zmieniły (na jakiś temat), ale opinia publiczna jest cały czas taka sama - stare systemy, sposoby myślenia.
O'Gorman - duża część białej populacji była przeciwna segregacji rasowej, ale sądzili, ze większość białych jest za segregacją - hamulec dalszego rozwoju. Branie pod uwagę punktu widzenia większości. Mead - dojrzałość jednostki polega na tym, że ludzie biorą pod uwagę abstrakcyjne punkty widzenia.
Nasze postawy się nie zmieniły, ale opinia się zmieniła - badanie Allporta (dot. studentów)
Chia/Lee
Zachowania seksualne w środowisku studenckim - Singapur - odnosiło się nie tyle do presji środowiska ile do presji mediów. Konsumenci mediów w większym stopniu niż inni dochodzili częściej do stanowiska, że większość studentów jest rzekomo bardziej swobodna seksualnie. Ta większość (konserwatywna) sądziła, ze większość rzekoma nie ma tak konserwatywnych poglądów. Uważali, że większość rzekoma jest nie tylko bardziej permisywna zarówno w teorii jak i w praktyce. Często percepcja większościowych zachowań może być mylna, i związana z fenomenem pluralistycznej ignorancji.
Formą przeciwdziałania pluralistycznej niewiedzy jest otwartość wypowiedzi - szczerość wypowiedzi.
Efekt naocznego świadka
Jedna z konsekwencji pluralistycznej niewiedzy Jeżeli dzieje się coś co burzy porządek - kiedy naoczny świadek jest sam ma większą gotowość do interwencji, w grupie statystycznie wykazujemy mniejszą aktywność - przekonanie o tym, że większość nie reaguje, bo tak uważa, powoduje wzajemne powstrzymanie przed reakcją. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz