To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
PIERWSZE OŚRODKI WŁADZY LOKALNEJ 1918-1919 (to jest jakieś uzupełnienie, choć w wersji ogólnej już jest to pytanie. Robert przesłał to dziś na wyborową)
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego powstała 19.X .1918 w Cieszynie
przewodniczący: Józef Londzin
cel: przejęcie władzy w ks. Cieszyńskim po rozpadzie Austro-Węgier
włączenie Śląska Cieszyńskiego do Polski
W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku, żołnierze polscy dokonują bezkrwawego rozbrojenia żołnierzy austriackich oraz likwidacji austriackiej administracji w Cieszynie, tym samym przejmując władzę na terenie Śląska Cieszyńskiego.
RNKC zawarła z czeskim Národním Výborem pro Slezsko porozumienie, które dzieliło księstwo na strefy wpływów polskich i czeskich na zasadach etnicznych (większość Śląska Cieszyńskiego, z wyjątkiem rejonu Frydku i Polskiej Ostrawy w strefie polskiej). Podział ten nie został jednak zaakceptowany przez rząd czechosłowacki po proklamowaniu przez ten kraj niepodległości.
28 VIII. 1920 rozwiązanie RNKC
Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie
powstała 28.X .1918
przewodniczący: I. Daszyński, W. Witos, B. Roja (wojsko)
organ o szerokich kompetencjach ustawodawczych i wykonawczych.
Miała na celu likwidację stosunków państwowo-prawnych łączących Galicję z Austrią oraz utrzymanie bezpieczeństwa i spokoju publicznego do czasu utworzenia niepodległego państwa polskiego.
Przekształciła się w rząd dzielnicowy i zaczęła organizować administrację
Rzeczpospolita Zakopiańska
powstała 13.X .1918
przewodniczący: Stefan Żeromski
30 października Zakopane oficjalnie ogłosiło niepodległość. Polscy oficerowie i żołnierze rozbroili żołnierzy obcych narodowości, przejęli skład broni i stację telefoniczną i oddali się do dyspozycji Organizacji Narodowej.
1 listopada zarząd Organizacji Narodowej przekształcił się w Radę Narodową (organ kierowniczy niepodległej, polskiej Rzeczypospolitej Zakopiańskiej). Rada złożyła przyrzeczenie wierności Polsce i objęła w jej imieniu władzę w Zakopanem. 16 listopada 1918, wobec objęcia zarządu Galicji przez Polską Komisję Likwidacyjną, Rada Narodowa w Zakopanem rozwiązała się.
Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej
Powstał: 6/7. XI. 1918 w Lublinie
Przewodniczący: I. Daszyński
W swoim manifeście rząd ten pretendował do miana ogólnopolskiego, nie dzielnicowego, a z programu politycznego wymieniał: postulat rozwiązania Rady Regencyjnej, zapowiadał zwołanie sejmu wybranego w demokratycznych wyborach, równouprawnienie obywateli, wolności: druku, słowa, sumienia, prawo do strajku, ustalał 8-godzinny dzień pracy. Zapowiadał utworzenie armii oraz szeroki program reform, w tym nacjonalizację przemysłu, a także reformy rolne oraz stworzenie ram ochrony socjalnej pracowników.
(…)
… też Centralnym Komitetem Obywatelskim.
W dniu podpisania rozejmu przez Niemcy, 11 listopada 1918 Komitet ujawnił się zmieniając nazwę na Radę Ludową, a dzień później wyłonił Tymczasowy Komisariat w skład którego weszli: ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty i Adam Poszwiński. 14 listopada ponownie zmieniono nazwę, na Naczelną Radę Ludową. Sejm Dzielnicowy, który obradował w Poznaniu, 5 grudnia uznał NRL…
… na początku 1919 roku.
Rady Delegatów Robotniczych
Polsko -Ukraińska Komisja Rządząca w Przemyślu
( istniały także ośrodki takie jak KOMITET NARODOWY POLSKI w Paryżu I RADA REGENCYJNA w Warszawie, ale ich chyba się nie zalicza do lokalnych ośrodków władzy [tak mi wydaje] )
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)