Osoby fizyczne i prawne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osoby fizyczne i prawne-opracowanie - strona 1 Osoby fizyczne i prawne-opracowanie - strona 2 Osoby fizyczne i prawne-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Osoby fizyczne i prawne Według większości prawodawstw kolizyjnych na świecie dla ustalania statutu personalnego osoby fizycznej stosuje się łącznik obywatelstwa. Zgodnie z art. 9 § 1 naszej ustawy: Zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych osoby fizycznej podlega jej prawu ojczystemu. Jeżeli jednak nie można ustalić obywatelstwa danej osoby, albo osoba, o której zdolność chodzi, nie ma obywatelstwa żadnego państwa (jest bezpaństwowcem, apatrydą) - na podstawie art. 3 ustawy - zamiast prawa ojczystego stosuje się lex domicili. Wreszcie, jeśli ustalenie miejsca zamieszkania apatrydy nie jest możliwe lub gdy nie ma on miejsca zamieszkania w żadnym państwie - na mocy art. 7 ustawy - jego zdolność ocenia się według prawa polskiego. W przypadku wielorakiego obywatelstwa osoby, o którą chodzi, postępować należy zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w art. 2 § 2 ustawy: Cudzoziemiec mający obywatelstwo dwóch lub więcej państw podlega, jako prawu ojczystemu, prawu tego z nich, z którym jest najściślej związany. Istnieje wiele wyjątków od zasady wyrażonej w art. 9 § 1 ustawy:
art. 9 § 3 ustawy: Jednakże, gdy osoba prawna lub fizyczna dokonywa czynności prawnej w zakresie swego przedsiębiorstwa, jej zdolność podlega prawu państwa, w którym znajduje się siedziba tego przedsiębiorstwa. art. 10 ustawy: Jeżeli cudzoziemiec niezdolny według swego prawa ojczystego dokonał w Polsce czynności prawnej mającej wywrzeć skutek w Polsce, zdolność cudzoziemca podlega w tym zakresie prawu polskiemu, o ile wymaga tego ochrona osób działających w dobrej wierze. Przepisu tego nie stosuje się do czynności prawnych z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa spadkowego. art. 11 ustawy: § 1. Do uznania osoby zaginionej za zmarłą stosuje się jej prawo ojczyste. To samo dotyczy stwierdzenia zgonu. § 2. Jeżeli jednak w sprawie o uznanie cudzoziemca za zmarłego lub o stwierdzenie jego zgonu orzeka sąd polski, stosuje się prawo polskie. art. 14 ustawy: możności zawarcia małżeństwa rozstrzyga w stosunku do każdej ze stron jej prawo ojczyste. art. 35 ustawy: ważności testamentu i innych czynności prawnych na wypadek śmierci rozstrzyga prawo ojczyste spadkodawcy z chwili dokonania tych czynności. Wystarcza jednak zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana. Osoby fizyczne: Zdolność prawna:
Zdolność prawną osoby fizycznej, zgodnie z art. 9 § 1 ustawy, należy oceniać wg statutu personalnego, który rozstrzyga o: przesłankach, od których spełnienia jest uzależnione uzyskanie zdolności prawnej; o chwili uzyskania zdolności prawnej i zasadach obliczania wieku osoby fizycznej;

(…)

… ojczystemu matki.
Co do cudzoziemców należy wskazać, że poza zasadą wyrażoną w art. 8 ustawy, która brzmi:
Cudzoziemcy mogą mieć w Polsce prawa i obowiązki na równi z obywatelami polskimi, chyba że ustawa stanowi inaczej. Podstawowe znaczenie ma także zasada wyrażona w art. 16 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych z 1966 r., zgodnie z którą każdy ma prawo do uznania wszędzie jego podmiotowości prawnej. Podobną zasadę wyraża zresztą art. 6 Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku.
Uznanie za zmarłego i stwierdzenie zgonu:
Odrębnie w naszej ustawie zostało uregulowane uznanie za zmarłego i stwierdzenie zgonu. Zgodnie bowiem z art. 11 ustawy:
§ 1. Do uznania osoby zaginionej za zmarłą stosuje się jej prawo ojczyste. To samo dotyczy stwierdzenia zgonu. § 2. Jeżeli jednak w sprawie o uznanie cudzoziemca za zmarłego lub o stwierdzenie jego zgonu orzeka sąd polski, stosuje się prawo polskie. Z art. 11 § 2 wynika, że granice zastosowania prawa polskiego przy orzekaniu o uznaniu za zmarłego lub stwierdzeniu zgonu cudzoziemca wyznaczają normy jurysdykcyjne. Zawiera je art. 1106 K.p.c. W myśl art. 1106 § 1 K.p.c., sprawy o uznanie za zmarłego należą do wyłącznej jurysdykcji krajowej, gdy uznanie…
… prawnej osoby fizycznej ze śmiercią, traktowaną jako fakt biologiczny. Stąd też śmierć cywilna, nie uznawana w naszym systemie prawnym, podlegać będzie działaniu klauzuli porządku publicznego. Podobnie będzie w przypadku ograniczeń zdolności prawnej z powodu przynależności rasowej, kastowej lub wyznaniowej. Zagadnienie sytuacji prawnej dziecka poczętego należy rozważyć następująco. O tym, czy nasciturus…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz