Przedstawicielstwo-opracowanie - Mocodawca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Przedstawicielstwo-opracowanie - Mocodawca - strona 1

Fragment notatki:

Przedstawicielstwo: Dla przedstawicielstwa ustawowego, które powiązane jest zwykle z określonym stosunkiem rodzinnym lub opiekuńczym, właściwym jest w związku z tym prawo właściwe dla stosunku rodzinnego lub opiekuńczego, z którym powiązane jest upoważnienie do działania w charakterze przedstawiciela ustawowego np. reprezentowanie dziecka przez rodziców ocenia się według prawa ojczystego dziecka (gdyż zgodnie z art. 19 § 1 ustawy: Stosunki prawne między rodzicami a dzieckiem podlegają prawu ojczystemu dziecka). Dla przedstawicielstwa umownego czyli pełnomocnictwa brak jest natomiast w naszej ustawie przepisu wskazującego prawo właściwe. Stąd przyjmowane są 2 rozwiązania:
Pełnomocnictwo podlega prawu wybranemu przez mocodawcę;
W braku wyboru prawa pełnomocnictwo podlega prawu miejsca działania pełnomocnika (rzeczywiste miejsce złożenia lub przyjęcia oświadczenia woli). Wyjątki:
gdy określona osoba trudni się zawodowo działalnością w charakterze pełnomocnika i ma stałą siedzibę (także do przedsiębiorstwa) - pełnomocnictwo podlegać będzie prawu obowiązującemu w siedzibie pełnomocnika;
pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej dotyczącej nieruchomości podlega prawu miejsca jej położenia.
Zdolność mocodawcy do udzielenia pełnomocnictwa podlega jego statutowi personalnemu, o zdolności pełnomocnika decyduje jednak jego statut personalny. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz