Odżywki węglowodanowe - carbo

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odżywki węglowodanowe - carbo - strona 1 Odżywki węglowodanowe - carbo - strona 2

Fragment notatki:

1. CHO (ile?,kiedy?,jakie?) ODŻYWKI WĘGLOWODANOWE - CARBO Odżywki typu carbo to nic innego jak węglowodany czyli cukry. Ogólnie są to źródła dostarczające energii najchętniej wykorzystywanej przez organizm ludzki. Węglowodany są niezbędne do funkcjonowania organizmu i bardzo ważne w sportach a szczególnie powinny być dostarczane w sportach siłowych i sylwetkowych do rozbudowy masy w postaci naturalnej np.: ryż, kasza, makarony, ziemniaki, warzywa, owoce, płatki zbożowe. Jednak są sytuacje w których odżywka carbo ma swoje miejsce- to czas zaraz po treningu. Ważny jest tutaj tzw. IG - indeks glikemiczny czyli szybkość trawienia i podnoszenia cukru we krwi. Wśród tych odżywek możemy rozróżnić takie, które składają się ze starannie zestawionych źródeł węglowodanów, dobranych według precyzyjnie określonych profili szybkości trawienia i uwalniania cukrów prostych do krwiobiegu. Odżywki węglowodanowe składają się głównie ze źródeł węglowodanów o wysokich łańcuchach (glukoza) oraz średnich (maltodekstryny) i niskich (innowacyjna izomaltuloza o przedłużonym uwalnianiu) indeksach glikemicznych, zapewniają stabilne wysycenie krwi składnikami energetycznymi przez okres kilku godzin od momentu przyjęcia preparatu. Suplementacja czystej glukozy (dekstrozy) ma jednak tę wadę, że - po nagłej zwyżce poziomu cukru we krwi - następuje równie gwałtowny jego spadek. Ponieważ zjawisko to - nazywane „huśtawką glikemiczną” - wpływa niekorzystnie na zdolności wysiłkowe, dlatego wciąż poszukiwane są takie źródła glukozy, które uwalniają ją zarówno szybko, ale też równomiernie i długotrwale. Ostatnim „owocem” tych poszukiwań a jednocześnie światowym „hitem” wspomagania jest wysoko-cząsteczkowa woskowa skrobia kukurydziana, wysokocząsteczkową długołańcuchową woskową skrobię kukurydzianą (długa nazwa częściej można się zatem spotkać z angielskim odpowiednikiem - VAXY MAIZE) . Sprawia to , że jest prawie dwa razy szybsza dostępność węglowodanów dla mięśni, dzięki błyskawicznemu przejściu przez żołądek Udowodniono w świetle badań klinicznych, że Waxy Maize Starch ma zdolność do odbudowy zapasów glikogenu o 70% szybszą niż dextroza Innym typem wchodzącym w skład odżywek carbo jest vitargo - rodzaj skrobi. Krótka charakterystyka vitargoVitargo jest unikalnym i opatentowanym węglowodanem, stworzonym specjalnie dla sportowców, umożliwiający efektywne dostarczanie łatwo przyswajalnej energii dla mięśni (glikogen).: Uzupełnia zasoby glikogenu szybciej i skuteczniej niż inne węglowodany,Umożliwia przeprowadzenie dłuższych i intensywniejszych treningów,Skraca czas regeneracji po wysiłku,Nie powoduje „ociężałości” po spożyciu. Vitargo zostaje w żołądku przez bardzo krótki okres czasu, dzięki temu nie powoduje dyskomfortu podczas aktywności fizycznej. Vitargo nie absorbuje wody z rezerw organizmu, wręcz przeciwnie, może zwiększyć zasoby wody w krwiobiegu, ponieważ zachowuje się jak "pompa" w czasie ćwiczeń.

(…)

…, może zwiększyć zasoby wody w krwiobiegu, ponieważ zachowuje się jak "pompa" w czasie ćwiczeń. KIEDY STOSOWAĆ CARBO I ILE? Zaraz po treningu około 50 gram lub o,6 -0,8 grama na kilogram wagi ciała w celu przyspieszenia regeneracji potreningowej, uzupełnienie glikogenu i zasobów energetycznych, spotęgowanie anabolizmu i przeciwdziałanie katabolizmowi. Po spożyciu carbo po krótkiej chwili 10-20 minut…
…-40 gram w celu zapewnienia stałego dopływu energii. Wybór odżywki zależy od celu jaki ma ona spełniać i ceny, ważny jest skład w postaci dodatków jak witaminy, minerały. Istotna jest też rozpuszczalność, np. vitargo robi się gęste jak kisiel i rozpuszcza się długo, waxy maise znów ma posmak jak mąka, piasek. Dobrym rozwiązaniem są kombinacje różnych źródeł węglowodanów o różnym czasie wchłaniania…
… on wielu kalorii potrzebnych przy intensywnych obciążeniach wytrzymałościowych. bezpośrednio po treningu, aby, dostarczając budulca i energii, umożliwić natychmiastowy przyrost masy ciała.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz