Obowiązywanie prawa, Akt normatywny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 336
Wyświetleń: 5362
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązywanie prawa, Akt normatywny - strona 1 Obowiązywanie prawa, Akt normatywny - strona 2 Obowiązywanie prawa, Akt normatywny - strona 3

Fragment notatki:

Smolak. Notatka składa się z 4 stron.
OBOWIĄZYWANIE PRAWA W ASPEKCIE CZASOWYM, TERYTORIALNYM I OSOBOWYM Prawo nieobowiązujące nie reguluje zachowania jego podmiotów.
Czasowy aspekt obowiązywania prawa polega na tym, że jakaś norma została przyjęta do systemu prawnego i obowiązuje do czasu, kiedy nie zostanie z niego wyeliminowana (uchylona).
Moment wprowadzenia normy wiąże się z trzema wydarzeniami: ogłoszeniem w dzienniku publikacyjnym, uchwaleniem (wejściem do systemu prawnego), wejściem w życie.
Okres vacatio legis - najczęściej 14 dni; okres, by zaznajomić się z treścią normy.
Norma przestaje obowiązywać:
Derogacja - wyeliminowanie normy z systemu prawnego.
Uznanie normy za niezgodną z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny.
Norma retroaktywna - norma, która reguluje zachowuje przyszłe zachowania, ale są one związane z przeszłością.
Terytorialny aspekt obowiązywania prawa oznacza, iż prawo wiąże na określonym terytorium państwa (geograficznym lub prawnym).
Terytorium prawne - obszar, który podlega zwierzchnictwu państwa. Terytorium geograficzne - obszar, który jest wyznaczony granicami przestrzeni lądowej, morskiej i powietrznej.
Osobowy aspekt obowiązywania prawa oznacza, iż normy są wiążące dla wszystkich osób, które znajdują się na terenie danego państwa.
Niektóre osoby cieszą się statusem dyplomaty , z którym wiąże się immunitet (dyplomatyczny lub konsularny). Immunitet wyłącza obowiązywanie prawa w stosunku do osób, które obejmuje.
BUDOWA AKTU NORMATYWNEGO Budowa ustawy (aktu najważniejszego):
Tytuł aktu normatywnego (np. Ustawa o szkolnictwie wyższym...)
Chociażby jeden przepis merytoryczny Przepis, który wskazuje, kiedy akt normatywny wchodzi w życie
Niekiedy ustawodawca musi rozwiązać następujące problemy: uchylić przepisy, dostosować przepisy, rozstrzygnąć problemy intertemporalne (międzyczasowe).
Przepisy intertemporalne ( reguły przejściowe ): należy rozstrzygnąć, czy dane sytuacje należy rozwiązać pod rządami nowej czy starej ustawy.
Wprowadzenie przepisów derogujących.
Na początku każdego aktu normatywnego znajduje się przepis ogólny , który wskazuje na cel wydania aktu oraz zakres regulacji. Oprócz tego znajdują się także przepisy zawierające definicje legalne.
Definicje legalne to rodzaj przepisów, w których ustawodawca mówi, jakie znaczenie należy przypisywać pojęciom używanym w akcie (charakterystyczne zwroty: „w rozumieniu niniejszej ustawy... należy rozumieć...”).

(…)

… ogłoszenia Dziennika Ustaw jest pierwszą datą obowiązywania zawartych w nim aktów normatywnych
Dzienniki urzędowe wydaje się wtedy, gdy nazbiera się określony materiał. Każdy dziennik urzędowy musi być opatrzony datą.
Obowiązek publikowania aktów normatywnych - publikacja aktów normatywnych ma ograniczyć sytuację ignorantia iuris nocet - nieznajomość prawa szkodzi.

…, uzasadniona obawa, znaczące pobudki działania, szkoda wielkich rozmiarów)
klauzule generalne: zwroty zawarte w przepisie, odsyłające do jakiegoś systemu ocen lub innego systemu normatywnego (moralnego lub obyczajowego), a przy tym uzasadnionego aksjologicznie (np. dobro dziecka, dobre obyczaje kupieckie)
Przepis zawierający zwrot nieostry lub klauzulę generalną upoważnia organ stosujący prawo…
… zakresu ochrony jednej ze stron, w szczególności w prawie pracy, np. gdy pracownik jest w gorszej sytuacji niż prawodawca i trzeba go chronić, np. minimum okresu urlopowego
Publikacja aktów normatywnych:
publikacja (promulgacja, łac. promulgare - ogłaszać)
dzienniki promulgacyjne
Należy odróżnić podanie do publicznej wiadomości treści aktu normatywnego, a podanie informacji o ustanowieniu treści aktu normatywnego.
Publikacja może się odbyć na drodze niesformalizowanej, np. w gazetach codziennych.
Urzędowe podanie do publicznej wiadomości treści aktu normatywnego (prawnego) jest to ogłoszenie aktu normatywnego - jest to moment, w którym akt normatywny nabiera mocy obowiązującej.
Czynność konwencjonalna dotycząca aktu normatywnego to fakt jego ogłoszenia.
Ogłoszenie aktu normatywnego: 20.07.2000 r…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz