W XIX wieku naród polski nie posiadał niezależności państwowej, jednak życie kulturalne nie przestawało pulsować na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Pomimo wielu przeszkód stawianych przez zaborców powstają na ziemiach polskich różne polskie instytucje i zakłady. Jednym z takich ośrodków stał się INSTYTUT AGRONOMICZNY w MARYMONCIE , powołany do życia w 1816 roku , uruchomiony w 1820 roku, który był pierwszą wyższą rolniczą uczelnią w Polsce . W Instytucie Agronomicznym leśnictwo nie stanowiło odrębnego wydziału, lecz było wykładane jako jeden z przedmiotów.
W tym samym czasie, na podstawie postanowienia z dnia 17 października 1816 roku została powołam w Warszawie SZCZEGÓLNA SZKOŁA LEŚNICTWA przy UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM . Pod legała on Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Prezesem Rady Szkolnej, a także kierownikiem uczelni był LUDWIK PLATER , ówczesny Dyrektor Jeneralny Lasów Rządowych, który opracował pro jekt ustroju szkoły, plan nauki, a także zasady przyjmowania absolwentów do służby rządowej po ukoń~ czemu nauki oraz dalszy ich awans.
31 marca 1818 roku rozpoczął pracę pierwszy na ziemiach polskich instytut naukowy, poświęcony wy~ łącznie leśnictwu. Pierwszy rok studiów korzystał z pomieszczeń Uniwersytetu, ale w następnym roks akademickim (1818/19) Szkoła otrzymała własną siedzibę przy ul. Mazowieckiej.
Szkoła miała daleko idący samorząd o szerokim zakresie działalności. O wszystkich sprawach decydowała Rada Szkoły złożona z profesorów, przewodniczącym Rady i kierownikiem Szkoły był Ludwik Plater .
BARTNICTWO 2001
Strona 1 z 2
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)