Konstytucyjne podstawy ograniczania wolności i praw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstytucyjne podstawy ograniczania wolności i praw - strona 1 Konstytucyjne podstawy ograniczania wolności i praw - strona 2 Konstytucyjne podstawy ograniczania wolności i praw - strona 3

Fragment notatki:

KONSTYTUCYJNE PODSTAWY OGRANICZANIA WOLNOŚCI I PRAW - WARUNKI: A) FORMALNE, B) MATERIALNE. Ustawodawca dopuszcza ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela, o ile zostaną spełnione 3 warunki w tym warunki formalne i materialne .
WARUNEK FORMALNY - to iż istnieje odpowiednia podstawa formalna, czyli akt rangi ustawy może jedynie ograniczać wolności i prawa jednostki - wyjątkiem jest tu ratyfikowana umowa międzynarodowa oraz art. 59 ust.4 - wiążące RP umowy międzynarodowe.
WARUNEK MATERIALNY - to iż istnieje podstawa materialna czyli ograniczanie wolności i praw ma miejsce ze względu na ochronę konstytucyjnie wskazanych dóbr i wolności; np. art. 31 ust. 3 - bezpieczeństwo lub porządek publiczny, dla ochrony środowiska, zdrowia moralności publicznej wolności i praw innych osób. Nie mogą one naruszać istoty wolności i praw. Należy jednak zauważyć, że niektóre prawa i wolności nie mogą być ograniczane nawet w stanach nadzwyczajnych - art. 233 K.
TRZECIM WARUNKIEM - jest ograniczanie wolności i praw przy jednoczesnym respektowaniu pewnych zasad odnoszących się do sposobu oraz samego stopnia zakresu ograniczeń. KONIECZNOŚĆ W DEMOKRATYCZNYM PAŃSTWIE PRAWNYM W myśl art. 31 ust.3 K. ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane jedynie wówczas, gdy zachodzi KONIECZNOŚĆ ICH WPROWADZENIA ze względu na:
bezpieczeństwo i porządek publiczny;
ochronę środowiska;
ochronę zdrowia i moralności publicznej;
ochronę wolności i praw innych osób;
Ograniczenia są wówczas możliwe, o ile nie ma innej możliwości realizacji pożądanego stanu rzeczy i nie prowadzą one do zakwestionowania zasad demokracji.
ZASADY ZASADA PROPORCJONALNOŚCI Zgodnie z tą zasadą zakres ograniczeń musi być ściśle adekwatny do chronionego dobra. Trybunał Konstytucyjny przyjął, iż niezbędne jest przyjęcie techniki harmonizowania i bilansowania dóbr, czyli wg tego dobro chronione powinno być bardziej znaczące niż dobro ograniczone (bierze się pod uwagę co tracimy a co zyskujemy).W przypadku możliwości zastosowania kilku sposobów (środków) ograniczających należy wybrać ten najmniej uciążliwy dla człowieka.
ZAKAZ NARUSZANIA ISTOTY WOLNOŚCI I PRAWA W myśl tej zasady każde prawo podmiotowe ma swój rdzeń - istotę. Ograniczanie wolności nie może wyzbywać jednostki z danego prawa, nie przekreślać jego wolności w sposób całkowity. Nie można zmuszać do czynienia tego czego prawo nie nakazuje, nie wolno nikogo dyskryminować w życiu politycznym, nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu nie ludzkiemu traktowaniu, zakazanej jest też stosowanie kar cielesnych, nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym itd.


(…)

…, dobra osobiste, sumienie i religia, petycje, rodzina i dziecko (art. 233 ust. 1. K.)

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz