ZNACZENIE KONSTYTUCYJNEJ KWALIFIKACJI GODNOŚCI CZŁOWIEKA JAKO ŹRÓDŁA JEGO WOLNOŚCI I PRAW Do godności człowieka odwołuje się artykuł 30 Konstytucji, jako źródła wolności i praw człowieka i obywatela. Wynikają z niego 3 wnioski :
godność człowieka jest przyrodzona i niezbywalna godność jest źródłem wolności i praw człowieka a same w sobie nie jest ani prawem ani wolnością, nie jest podst. powództwa cywilnego.
poszanowanie i ochrona godności stanowi obowiązek władz publicznych.
Odwołania do godności w polskim konstytucjonalizmie we współczesnym świecie są bardzo częste. Wśród istotnych cech samej godności należy wskazać: uznanie godności za wartość konstytucyjną o wymiarze zasadniczym, ponadczasowym, niezbywalnym.
w nauce dominuje pogląd że godność nie jest prawem podmiotowym co oznacza, że w konkretnej sytuacji jej naruszenie nie może być podstawą powództwa, skargi konstytucyjnej, ponieważ godność nie jest prawem tylko źródłem praw.
brak powiązania godności z obywatelem - konstytucja nie dzieli, bezwzględny zakaz naruszania niektórych zasad i praw związanych z godnością - dot. to art. 233 Konstytucji, czyli ograniczeń w okresie stanu wojennego lub nadzwyczajnego - nie można wówczas ograniczać praw i wolności określonych w art.30 - godność, art.34 i 36 - obywatelstwo, art.38 - ochrona życia, itd. Niedopuszczalne jest też ograniczenie wolności i praw człowieka i obywatela wyłącznie z powodu rasy, płci, języka, wyznania lub jego braku, pochodzenia społecznego, urodzenia oraz majątku.
z godności wywodzi się zasada równości wobec prawa.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)