Klasyfikacja i rodzaje administracji terytorialnej w II Rzeczypospolitej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2016
Wyświetleń: 4676
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja i rodzaje administracji terytorialnej w II Rzeczypospolitej - strona 1 Klasyfikacja i rodzaje administracji terytorialnej w II Rzeczypospolitej - strona 2 Klasyfikacja i rodzaje administracji terytorialnej w II Rzeczypospolitej - strona 3

Fragment notatki:


Klasyfikacja i rodzaje administracji terytorialnej w II Rzeczypospolitej Aparat administracji publicznej w II Rzeczypospolitej tworzyły róż­ne organy. Ze względu na zasięg terytorialny działania dzieliły się na administracją centralną oraz terytorialną. Pierwsza wykonywana była przez prezydenta, Rade Ministrów i ministrów. Administracja terytorialna dzieliła się na: - administrację rządową , - samorząd. Organy administracji rządowej (terytorialnej) składały się z pionów administracji: ogólnej i specjalnej. Admini­stracja ogólna działała w sferze zadań należących do resortu spraw we­wnętrznych. Ponieważ cechowało ją zespolenie z większością działów administracji specjalnej, nazywana była administracją zespoloną (zaś administracja specjalna - niezespoloną). Dla celów administracji ogólnej obszar państwa podzielony został na województwa, powiaty, gminy miejskie i wiejskie. Na cele ad­ministracji specjalnej państwo dzieliło się (w zależności od potrzeb konkretnego jej działu) na okręgi np. wojskowe, szkolne. 22.Rządowa administracja zespolona w II Rzeczypospolitej. Terytorialna rządowa administracja zespolona w II RP Dla celów administracji ogólnej obszar państwa podzielony został na województwa, powiaty, gminy miejskie i wiejskie. 1. Wojewoda stał na czele rządowej administracji ogólnej w województwie. Mianowany był przez prezydenta na wniosek RM przedstawiany przez ministra spraw wewnętrznych. Podlegał osobowo temuż ministrowi, służbowo odpowiednim ministrom. Jako organ administracji działał w charakterze:
przedstawiciela rządu,
szefa administracji ogólnej i działów administracji specjalnej zespolonej.
Koordynował jej działalność pod kątem zgodności z polityką rządu, nadzorował obsadę stanowisk kierowniczych w województwie, posiadał uprawnienia nadzorczo - ingerujące wobec organów administracji specjalnej. Mógł zawieszać ich zarządzenia w razie sprzeczności z polityką rządu, organizował okresowe zabrania ich kierownictw. W sytuacjach nadzwyczajnych (mobilizacja , stan wyjątkowy) z upoważnienia ustawowego lub RM wojewoda obejmował naczelna kierownictwo administracji z wyjątkiem: wojskowej, sprawiedliwości, komunikacji, poczt i telegrafów). Szczególnie wykonywał administrację w zakresie spraw wewnętrznych i porządku publicznego (poprzez organa policji). Sprawował nadzór nad stowarzyszeniami, prasą, samorządem, ponadto sprawował administrację w sprawach wyznaniowych, kultury, przemysłu, handlu itp. Miał prawo wydawania rozporządzeń wykonawczych (z mocy ustawy lub upoważnienia ministra) oraz porządkowych. Stał na czele urzędu wojewódzkiego, podzielonego na wydziały i oddziały, który był jego organem pomocniczym. Ponadto sprawował swoje funkcje przy pomocy innych podległych urzędów i organów wykonawczych samorządu.


(…)

… kompetencji byłego namie­stnika. Natomiast w grudniu 1920 r. obszar ten podzielono na 4 województwa, w ramach których wyodrębniono powiaty.
W zaborze pruskim Komisariat Naczelnej Rady Ludowej zaczął wprowadzać już w 1918 r. polskich starostów, będących naczelnikami powiatów, ale funkcjo­nujących obok niemieckich landratów. W 1919 r., po zawarciu traktatu wersal­skiego, na obszarze tym utworzono 2 województwa…
…. pomorskiego i poznańskiego) organem obywatelskim współdziałającymi z wojewodą były Rady Wojewódzkie (członkowie delegowani przez samorządy powiatowe pod przewodnictwem wojewody) i Wydziały Wojewódzkie (wojewoda + dwaj członkowie wybrani przez Radę + dwaj urzędnicy państwowi) Wydziały Wojewódzkie oprócz roli opiniodawczej posiadały pewne uprawnienia stanowcze. W województwach pomorskim i poznańskim zamiast…
… wiejskie i miejskie, powiaty grodzkie. Było: 16 województw, 264 powiaty, miasto Warszawa, 611 gmin miejskich, 3191 gmin wiejskich. WOJEWODA
Organ administracji zespolonej województwa, mianowany przez prezydenta RP na wniosek ministerstwa sprawiedliwości wewnętrznej poparty przez RM.
Rola- przedstawiciel rządu na tym terenie, zwierzchnik administracji zespolonej i wojewódzkiej.
Kompetencje- koordynuje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz