Wykład - samorząd terytorialny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - samorząd terytorialny - strona 1 Wykład - samorząd terytorialny - strona 2

Fragment notatki:

SAMORZĄD TERYTORIALNY - to samodzielne zarządzanie, zawiadaywanie określonymi sprawami.
Smorząd występuje gdy dokonamy rozgraniczenia spraw między adm rządową i samorządową.
Mói się zę jest to forma udziału obywateli u działaniu adm w formie doradczej.
Niższe szczeble podziały terytorialnego - zorganizowano jednolity, szablonowy samorząd dopiero 1933 Ustawa Scaleniowa - gdzi esmaorząd funkcjonował wg przepisó zaborczych odrębnych dla konkretnych dzielnic. 4 różne modele samorządu erytorialnego, dopiero w 1933 ujednolicono samorządy.
Model: organ uchwałodawczy zarządzający i przeowdniczący - Wójt. Na szczeblu powiatu jest urzędnik zwany starostą ale odmiennie niż to ma miejsce współcześnie jest to urzędnik biurokratcyzny, świadczy o tym fakt że jest hierarchiczne podporządkowany Wojewodzie a ten Minitrom. Jest nominowany przez ministra, musi wykonywać polecenia wojewody. A więc zamiast typowowego samorządowego organu 1os w samorząd został włożony urzędnik o charakterze biurokratycznym. To znaczy że starosta samodzielnie wykonywał pewne zadania powierzone ST, do niego należały zdania poruczone, zlecone. Po drugie straosta był przwodniczącym Rady i Wydziału, przewodniczył organom Samorządowym. Jeśli pojawia się takie rozwiązanie w jakimś państwie, pojaiwa się na jakimś wyższym szczeblu, czasami pojawia się na szceblu powiatu, jest to wyjątek na szczeblu gminnym. Włożenie- koordynacja działalności, zespolenie. W obrębie starosty koncentrują się wszystkie zadania w powiecie, tak aby nie występowało zjawisko dwutorowości.
Włożenie zawsze powoduje że ST jest silniej podporządkowany państwu, jest ktoś kto może w imieniu rządu kontrolować działaność ST. Starosta jednocześnie był zwykłym urzędnikiem administarcji lokalnej, miał wyodrębniony zakres zadań które załątwiał jednoosobowo jako organ adm rządowej. Starosta miał do pomocy odrębny od samorządowego aparat pomocniczy w postaci STAROSTWA [IIRP administracja rządowa, obecnie adm samorządowa] Starosta był jeden, aparat pomocniczy był w samorządzie i rządzie jako starostwo. Wojewoda jest podporządkowany Ministrom, a jemu podporządkowany jest starosta. Zakres zespolenia na szczeblu województwa i powiatu są tożsame. Wojewoda i starosta zajmują się tym samym katalogiem spraw. Administarcja niezespolona: równolegle do adm zespolonej, które reprezentuje starosta i woj. Urząd woj [nie wydają decyzji samodzielnie, podjęte decyzje muszą zawierać upoważnienie wojewody] aparat pomocniczy wojewody. Akt prawny który przyznawałnby określone konsekwencje jest uprawniony do podjęcia określonych decyzji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz