Wykład o samorządzie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład o samorządzie - strona 1 Wykład o samorządzie - strona 2

Fragment notatki:

Samorząd:
Jest częścią decentralizacji w ujęciu historycznym.,
Jest to hasło walki z państwami autokratycznymi, hasło któe wysuwa hasło liberalizmu politycznego. Która w XIXw była rozumiana jako synonim samorządu. Nauka administarcji uzanła że samorząd to nie jedyna forma decentrelizacja. Oznacza sprzeciw wobec centralizacji - wyraża system biurokratyczny a szczególnie te jego zasady któe powodują, że działa w oderwaniu od obywatela, bez kontroli obywatelskiej.
-hierarchiczne podporządkowanie [urzędników] -prawo nominacji urzędników niższego szczebla, przez ministrów i rząd, nie wybiera ich społeczeństwo, ale suwerenna władza centralna. Stąd idea decentralizacji i samorządu.
Administarcję tworzyć powinni sami obywatele [mieć wpływ na kształty administracji, by była dostosowana do lokalnych potrzeb - w tym ujęciu zarzucano władzom centralnym że tworząc odgórnie adm tworzą ją wg określonego szablonu który nie zawsze pasuje do określonej dzielnicy.
POWINNA BYĆ ONA RÓŻNORODNA.
W Xxw. Odnalazło to sowje odzwierciedelnie w idei regionalistycznej. Ten wątek myśli jest realizowany głównie wówczas gdy stworzymy państwo na zasadzie federacyjnej. Adm może być zorganizowana w sposób szablonowy, jednakowy liberalizm aż tak bardzo nie naciska na to, jednak osobnym postulatem jest powołanie przez społeczeństwo urzędników samorządowych.
Liberalizm polityczny XIXw to coś innego niż demokracja, wybierać powinni obywatele ale nie koniecznie w myśl wyborów demokratycznych. Demokratyczne zasady prawa wyborczego:
-powszechność
-równość
-tajność
-bezpośredniość
Ani powszechność ani równośc nie musi byćzagwarantowana
Te wybory powinny być pośrednie. Najlepszą koncepcją był system gdzie bezpośrednio wybierano rgan uchwałodawczy, najniższej jednostki samorządu terytorialnego [gmina] a organem uchwałodawczym jest Rada Gminy, podejmuje uchwały, wyznacza ogólne założenia polityki gminnej, reguluje określone kwestie tak jakby stanowił prawo, ten organ co do zsady może być organem pochodzącym z wyboró bezpośrednich. Zdarza się także koncepcja że wgl nie powołuje się organu reprezentatywnego, a wtedy funkcje uchwałodawcze pełni zgromadzenie wszystkich mieszkańców danej gminy. W gminie, gdzie ludzi jest mało można więc wprowadzić system demokracji bezpośredniej polegającej na tym, że funkcje organu uchwałodawczego pełni nie REPREZENTACJA SPOŁECZEŃSTWA GMINNEGO ale SPOŁECZEŃSTWO GMINNE JAKO CAŁOŚĆ. To rozwiązanie jest szczególnie często stosowane kiedy zamieszkuje je niewielka ilość osób → gminy jednowioskowe. EGZAMIN gdzie występuje organ reprezentacyjny, a gdzie występowały organy uchwałodawcze o charakterze powszechnym, obywatele spełniający je bezpośrendie [Polska, Rosja, Prusy, Austria]


(…)

… na każdym szczeblu próbuje zorganizować samorząd terytorialny, również konstytucja marcowa przewidywała iż państwo polskie będzie miało samorząd terytorialny na wszystkich 3 szczeblach. Tylko w prusach - powołano zarząd wojewódzki. Samorząd terytorilany występujący w Polsce był 2 stopniowy. Obok wojewoy funkcjonowały Rady Woj i Wydział Woj nazywały się tak jakby były jednostkami samorządu terytorialnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz