Wykład - dualizm administracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 693
Wyświetleń: 3269
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - dualizm administracji - strona 1

Fragment notatki:

DUAZLIZM ADMINISTRACJI
Fakt iż e wterenie organy występują równolegle powoduje, że sprawy społeczne są załatwiane dwutorowo, część spraw jest przydzielona adm samorządowej, a część adm rządowej. W XIX w. wymyślono proste kryterium podziału tych zadań, charakter państwowy → władze państwowe, charakter lokalny → organy samorządowe. Klasyczny przykład polityka zagraniczna = władze państwowe. O charakterze świadczy wola ustawodawcy, on wybiera sposób kierowania. RÓŻNE ROZWIĄZANIA USTROJOWE:
W gminie występują tylko i wyłącznie organy samorządowe, dlatego ma charakter wylacznie samorzadowy.
Szczebel powiatowy rózne modele najcześciej wystęuje zasada ze niezalezna jest adm rządowa i niezależnie od niego funkcjonuje adm samorządowa. Starosta nie jest wcisniety w adm samorządową, Różnicą jest nizależność. Podziałzadań pomiędzy pion samrządowy i rządowy nie był podzielony precyzyjnie, organy adm dublowaly się w wykonywaniu tych samych zadań, albo żaden z tych organó nie czuł się kompetenty do zajmowania się daną sprawą, wynikał to z braku koordynacji, chodziło tutaj o spory kompetencyjne.
Spór kompetencyjny - 1 zadanie wykonywane przez 2 organy - pozytywne
Spór kompetencyjny - 2 zadania nie wykonywane przez żaden organ - negatywne
Wciśnięcie starosty w adm samorządową miało zlikwidować negatywne konsekwencje niektórych działań.
Szczebel wojewódzki, najczęstsze rozwiązanie, wojewoda czy inny urzędnik, prefekt był zwykle wciśnięty w obręb samorządu terytorialnego. Szczebel wojewódzki, najwyższy i najważniejszy.
Jeżlei adm jest 2torowa to mamy 3 organy samorządowe - organ stanowiący, organ zarządzający kolegialny i organ zarządzający 1os - np. starosta krajowy. Oprócz tego mamy 4 urzędnika - starostę państwowego i takie rozwiązanie funkcjonuje w Polsce na szczeblu województwa. Marszałek woj, sejmik woj, zarząd woj i wojewoda. Jeżlei tylko są 3 organy na danym szczeblu to może to wiadczyć o połączeniu adm rządowej i samorządowej albo pełne przekazanie wszystkich funkcji w ręce, organu terytorialnego [gmina] bądź pełne przekazanie wszystkch funkcji na rzecz adm rządowej. Jeden organ powienien mieć funkcję dominującą. W IIRP mówimy o 3 organach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz