Kapitalizm Maxa Webera vs teoria Karola Marksa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 343
Wyświetleń: 2618
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kapitalizm Maxa Webera vs teoria Karola Marksa  - strona 1 Kapitalizm Maxa Webera vs teoria Karola Marksa  - strona 2 Kapitalizm Maxa Webera vs teoria Karola Marksa  - strona 3

Fragment notatki:

Kapitalizm Maxa Webera vs teoria Karola Marksa → próbą pogodzenia jest spojrzenie na kapitalizm w aspekcie rodzenia się gospodarki społecznej /księgowość, przedsiębiorstwa, banki, itp. - wymiar instytucjonalny/
Marks „przedsiębiorcy muszą uzyskiwać największe zyski” → nie interesowała go aksjologia;
Jak się rodzą instytucje i świadomość kompatybilna z instytucjami → taka świadomość może przyczynić się do rozwoju instytucji ale również poruszać je w sposób niewystarczający.
Max Weber: światopogląd chrześcijański przyczynił się do rozwoju, jako jeden z czynników, kapitalizmu /pewnych elementów/ → protestantyzm.
K. Marks - zwolennik procesów regulowanymi pewnymi prawami → wizja nowologiczna, taka której wszystkie mechanizmy mogą być opisane w postaci praw naukowych, np. tak jak teoria ewolucji Darwina.
/twierdził, że prawem rozwoju ludzkości: potrzebują zaspokojenia podstawowych potrzeb/ /naturalizm metodolgiczny/.
M. Weber: wiedza przygodna → w historii nie ma praw, zmienność historyczna nie daje się opisać żadnymi prawami itp. Historia jest przygodna. /poglądy antynaturalistyczne/.
K. Marks: Idea wartościująca → kreują działania ludzkie/wspólnotowe;
Badanie na całym świecie możliwych relacji światopoglądu z działaniem praktycznym. Protestantyzm: ruch fundamentalistyczny w obrębie chrześcijaństwa; → pojawienie się herezji w obrębie chrześcijańskiego świata → nadmierne obciążenie podatkami świata przez Watykan.
→ Handlowanie odpustami przez KRK, bunt przeciwko dekadencji, nieobyczajności, itp.
/Herezja → to odnowa kościoła kończąca się porażką, bądź odszczepieniem/.
Ruch fundamentalny noszący cechy herezji → który okazał się przeformułowaniem chrześcijaństwa;
3 ruchy religijne w ramach chrześcijaństwa: prawosławie, protestantyzm, katolicyzm;
Luter: chciał przywrócić katolicyzm do początkowego stanu → przetłumaczył, jako pierwszy, biblię na j. Niemiecki, zniósł klasztory, zezwolił na śluby
kult pracy jako powołania → waloryzacja pracy; praca podniesiona do wartości nadającej godności człowiekowi. /luter odwraca aksjologię/.
Kalwin: ruchy w obrębie protestantyzmu → protestantyzm ascetyczny /analizowany przez Webera/;
Kalwinizm przyjmuje od Lutra, nie jako dogmat, że praca w zawodzie jest zewnętrznym wyrazem miłości bliźniego.
protestantyzm ascetyczny:
→ Kalwinizm; → Pietyzm; → Metodyzm; → Baptyści, menonici, kwakrzy; Idee sprzyjające budowaniu kapitalizmu :
Idea predestynacji → przeznaczeni do łaski → na wyroki boskie działanie ludzkie nie ma wpływu /odpusty, różańce, itp. nie wpływają na boga; protestancka wizja boga: twór niedostępny dla rozumu i niepojęty dla serca, ma swoje prawa, postępuje wedle swojej wiedzy, która nie musi być wspólna z człowiekiem → bóg nieprzewidywalny dla człowieka; człowiekowi powinno zależeć na bogu, a on się o człowieka nie stara/ → żyć by być przygotowanym do odbioru łaski, najlepiej pracować w swoim powołaniu; chciano przyjąć dogmat: osoby, które mają powodzenie w pracy będą zbawione.

(…)

… → przeznaczeni do łaski → na wyroki boskie działanie ludzkie nie ma wpływu /odpusty, różańce, itp. nie wpływają na boga; protestancka wizja boga: twór niedostępny dla rozumu i niepojęty dla serca, ma swoje prawa, postępuje wedle swojej wiedzy, która nie musi być wspólna z człowiekiem → bóg nieprzewidywalny dla człowieka; człowiekowi powinno zależeć na bogu, a on się o człowieka nie stara/ → żyć…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz