Jogging - opis sportu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1099
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Jogging - opis sportu - strona 1 Jogging - opis sportu - strona 2

Fragment notatki:

Jogging Współzawodnictwo w biegach wytrzymałościowych istniało już w cywilizacjach od dawna, najczęściej związane było z przekazywaniem informacji.
Kolebką nowoczesnych biegów średnich i długich była Anglia.
Biegi na długie dystanse wypływały z dwóch źródeł nie mających bezpośredniego związku ze sportem - z zawodu gońca dworcowego i gońca wojskowego.
Największy wpływ na rozwój sportu lekkoatletycznego miały wskrzeszone w 1896 roku Nowożytne Igrzyska Olimpijskie.
Umożliwiły one powstanie nowych dyscyplin i konkurencji, wśród których biegi na długich dystansach, a w szczególności maratony, zyskały na wartości.
-od 1896 - mężczyźni
-od 1984 - kobiety
Maraton Bieg maratoński - bieg na dystansie 42km i 195m.
Fenomen biegów maratońskich zaczął się w latach siedemdziesiątych.
W 1968 roku kapitan Armii Amerykańskiej, lekarz, filozof Kenneth Cooper opublikował książkę pt. Aerobics , w której ukazane zostały podstawy treningu zdrowotnego.
Jogging - bieg z niewielką intensywnością, którego głównym zadaniem jest poprawa pracy serca i płuc w dostarczaniu tlenu do mięśni całego ciała.
Głównym celem joggingu nie jest szybkość. Uważa się, że powinna umożliwiać rozmowę podczas biegu. Joggingowy boom pod koniec lat siedemdziesiątych spowodował, iż ponad 25 milionów Amerykanów biegało po ulicach, a w roku 1984 liczba ta przekroczyła 35 milionów.
W sporcie wyczynowym osiągnięcie znaczącego wyniku sportowego uzależnione jest od trzech podstawowych grup czynników: genetycznych, psychicznych i oddziaływania treningowego. Przy czym szacuje się, że trening sportowy może w 40-50% warunkować osiągnięcia sportowe.
Dla biegacza na długie dystanse najważniejsze są: -pułap tlenowy
-próg przemian tlenowo-beztlenowych
-ekonomika biegu
-skład włókien mięśniowych
Maksymalny pobór tlenowu (VO2max), nazywany popularnie „pułapem tlenowym”, to największa ilość tlenu, jaką zużywa organizm w ciągu jednej minuty.
Próg mleczanowy (LT) to taka intensywność wysiłku, po przekroczeniu której stężenie kwasu mlekowego we krwi przekracza poziom ok. 4mmol/l i systematycznie wzrasta.
Próg mleczanowy podnosi się pod wpływem treningu wytrzymałościowego. Oznacza to, że ten sam poziom kwasu mlekowego będziemy osiągali przy większej intensywności pracy (tj. prędkości biegu). Najlepszym potwierdzeniem tego są wyniki uzyskiwane w biegach maratońskich, podczas których zawodnicy biegną przez ponad 2h ze średnią prędkością powyżej 20km/h.


(…)

… pokonania określonego odcinka
-kontrola samopoczucia
-badania lekarskie i wydolnościowe
-start w zawodach
Jeśli nie biegasz pókiś zdrów, będziesz biegać kiedy zachorujesz.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz