Aktywnośc fizyczna osób starszych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 238
Wyświetleń: 2261
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aktywnośc fizyczna osób starszych - strona 1 Aktywnośc fizyczna osób starszych - strona 2 Aktywnośc fizyczna osób starszych - strona 3

Fragment notatki:


Aktywność fizyczna osób starszych - przykłady dobrego działania
Jednym czynników warunkujących nie tylko prawidłowy rozwój organizmu ale także prawidłowy przebieg procesów starzenia się, jest wydolność i sprawność fizyczna. Wysoki ich poziom uzyskany w młodości i podtrzymywany w okresie dojrzałości przez sport i ćwiczenia fizyczne oraz różne formy rekreacji ruchowej i turystyki zapewnia nie tylko zdrowie , ale także wolniejszy i fizjologiczny przebieg procesów starzenia się w ciągu całego życia. Znaczenie stosowania ruchu w zapobieganiu przedwczesnej i patologicznej starości jak i w leczeniu niedołęstwa starczego stale wzrasta wobec wydłużania się średniej długości życia i zwiększania się liczby ludzi starszych w społeczeństwie. Szybki wzrost ilości ludzi starszych stawia zwiększone wymagania przed nauką , służbą zdrowia a także przed całym społeczeństwem. Dziedziną wiedzy zajmującą się badaniem procesem starzenia się oraz oddziaływaniem jej na przebieg zarówno od strony biologicznej, medycznej, jak i społecznej jest gerontologia z greckiego geron - starzec i logos - nauka. Ma ona szerszy zasięg niż geriatria, która jest działem medycyny klinicznej i zajmuje się rozpoznaniem, zapobieganiem i leczeniem chorób wieku starczego. Gerontologia zajmuje się całokształtem problemów związanych ze starością i skupia specjalistów z różnych dziedzin między innymi specjalistów rekreacji ruchowej i rehabilitacji itd.. Nauka o wychowaniu fizycznym, a zwłaszcza fizjologia wysiłku fizycznego, medycyna sportowa oraz teoria i metodyka wychowania fizycznego i ćwiczenia rekreacyjno - ruchowe wnoszą duży wkład do profilaktyki starzenia się. Ćwiczenia fizyczne wcześnie i właściwie stosowane mogą stać się powodem obniżenia wieku biologicznego, zmniejszać zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi i przez to wpływać na dodanie „życia do lat”, a nie tylko „lat do życia”, co jest dziś częstym udziałem medycyny np. farmakoterapii. Wpływ procesu starzenia na poszczególne układy : Narząd ruchu W mięśniach szkieletowych z wiekiem znikają włókna mięśniowe, ilość włókien maleje, rozpadają się one na odcinki bez jądrzaste i zawierające jądro, zmniejsza się w nich zawartość potasu i wapnia, które są tak istotne dla skurczu mięśniowego. Sprawność mięśni spada, a wraz z nią zmniejsza się sprawność ruchowa i wydolność ustroju. Natomiast pod wpływem treningu następuje przyrost masy mięśniowej poprzez zwiększenie białek kurczliwych i substancji zapasowych (glikogen).


(…)

…, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych mięśni. To uwikłanie mięśni prowadzi do większego wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:
rozwija się siła i wytrzymałość ramion łatwość wchodzenia na wzgórza spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami jest mniejszy nacisk na stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup, odciążone…
… jest o wiele bardziej wszechstronny, pozytywnie oddziałuje na cały organizm - ćwiczenia gimnastyczne o charakterze ogólnokondycyjnym, - gimnastyka poranna lub wieczorna, - wszelkiego rodzaju biegi, truchty, marsze Pierwsze treningi powinny być krótkie i nie powinny przekraczać 10 - 15 min. Przed rozpoczęciem treningu należy zasięgnąć porady lekarskiej OBCIĄŻENIE TRENINGOWE, WYDŁUŻENIE CZASU ĆWICZEŃ, ZWIĘKSZENIE SZYBKOŚCI…
…, zniechęcić czy nawet ośmieszyć bardzo wrażliwe osoby. Poprawność wykonania poszczególnych zadań ruchowych można osiągnąć poprzez właściwy pokaz, objaśnienie i dobór odpowiedniego ćwiczenia. w praktyce najlepszą metoda jest metoda kompleksowa wykorzystująca elementy gimnastyki, zabaw i gier ruchowych, tańca, pływania i sportów zimowych. Ostatnio rozwijają się rożne formy ćwiczeń wytrzymałościowych…
… choroby wieńcowej, choroby nadciśnieniowej, otyłości, cukrzycy itd..
Układ nerwowy
- poprawa percepcji wzrokowej i koordynacji psychoruchowej
- usprawnienie przewodnictwa ( korzystny wpływ na poprawienie pamięci i wszelkich procesów umysłowych)
- wydzielane podczas wysiłku endorfiny mają wpływ na zmniejszone odczuwanie bólu, a także głębsze uczucie zadowolenia czy dobry nastrój po zakończonym wysiłku…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz