Geologia - wiadomości wstępne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 525
Wyświetleń: 1827
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geologia - wiadomości wstępne  - strona 1 Geologia - wiadomości wstępne  - strona 2 Geologia - wiadomości wstępne  - strona 3

Fragment notatki:

W IADOMOŚCI WSTĘPNE Geologia - zajmuje się budową i historią Ziemi, a zwłaszcza skorupą ziemską.
Jako nauka wyodrębniła się w połowie XVIII wieku.
Zasada aktualizmu (sformułowana przez Karola Lyell'a i Jamesa Huttora): Wszystkie procesy geologiczne, prawa fizyczne i chemiczne w odległym czasie odbywały się tak jak teraz. Ziemia powstała około 4 500 000 000 lat temu.
Twórca nauk geologicznych w Polsce - ksiądz Stanisław Staszic (1755-1826) - założył Szkołę Górniczą w Kielcach i wydał książkę „O ziemiorództwie Karpat”, w której zawarł m.in. mapę geologiczną Polski.
GEOLOGIA wykorzystuje wszystkie dary natury.
Dyscypliny naukowe związane z geologią: geologia dynamiczna - zajmuje się procesami zachodzącymi w skorupie ziemskiej. Celem geologii dynamicznej jest rozpoznanie i stwierdzenie skutków procesów geologicznych. geologia historyczna - zajmuje się badaniem historii skorupy ziemskiej. Odkrywa dawne położenie lądów, bada rozwój fauny i flory paleontologia - nauka o wymarłych zwierzętach i roślinach, których szczątki znajdują się w skałach petrografia - nauka o skałach mineralogia - nauka o skałach
Z geologii wyodrębniły się grupy dyscyplin stosowanych: geologia regionalna - nauka o budowie geologicznej poszczególnych regionów, krajów, kontynentów geologia surowcowa - zajmuje się poszukiwaniem i dokumentowaniem surowców skalnych i mineralnych hydrogeologia - nauka o wodach podziemnych geologia inżynierska - geologia, która zajmuje się badaniem skorupy ziemskiej w związku z budownictwem i planowaniem przestrzennym geologia środowiskowa - nauka o środowisku
PROCES GEOLOGICZNY - zjawisko lub zespół zjawisk, który wywołuje na powierzchni skorupy ziemskiej lub w jej wnętrzu zmiany fizyczne i chemiczne. Przyczyną procesów geologicznych jest działanie sił wynikających z istnienia czynników geologicznych.
Na skorupę ziemską oddziałowują:
atmosfera - powietrze, wilgoć, deszcze, wiatr, insolacja (nasłonecznienie), zmiany temperatury
czynniki związane z oddziaływaniem hydrosfery (wody powierzchniowe, morza, lodowce)
wpływ życia organicznego (organizmy mają ogromną rolę skałotwórczą)
Te czynniki mogą powodować przeobrażenia na powierzchni Ziemi ( czynniki zewnętrzne lub egzogeniczne ). Czynniki zewnętrzne mogą działać na Ziemię niszcząco lub twórczo.
Procesy niszczące prowadzą do zmian fizycznych i chemicznych, w efekcie których skały ulegają rozproszeniu, rozdrobnieniu, żłobieniu, a następnie są usunięte i przeniesione na inne miejsce (poprzez wietrzenie, erozję i powierzchniowe ruchy masowe - grawitacja).

(…)

… i przeniesione na inne miejsce (poprzez wietrzenie, erozję i powierzchniowe ruchy masowe - grawitacja). Czynniki egzogeniczne (degradujące) prowadzą do obniżenia powierzchni Ziemi denudacji. Procesy twórcze (agradujące) - produkty procesów denudacyjnych (zniszczone skały) gromadzone są na lądach i wodach (za pomocą siły ciężkości)
Sedymentacja - proces gromadzenia się materiałów, który prowadzi do podnoszenia się powierzchni Ziemi. W czasie sedymentacji powstają skały osadowe.
denudacja
sedymentacja
Denudacja i sedymentacja łącznie dążą do wyrównania powierzchni Ziemi - gradacja. Degradacja +Agradacja = Gradacja
Jednocześnie z czynnikami zewnętrznymi na Ziemię działają czynniki wewnętrzne (endogeniczne). Czynniki wewnętrzne związane są z:
Diastrofizmem - prowadzi do deformacji skorupy ziemskiej w wyniku ruchów…
… podnoszących lub obniżających. Z procesami diastroficznymi łączą się wulkanizm i plutonizm. Wulkanizm i plutonizm - tworzenie się wewnątrz skorupy ziemskiej stopów ognisto-płynnych (magmy). Magma może krzepnąć wewnątrz skorupy ziemskiej lub wydobywać się na jej powierzchnię. Jeśli magma zakrzepnie wewnątrz (plutonizm) to powstają skały magmowe głębinowe. Jeśli magma zakrzepnie na zewnątrz (wulkanizm…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz