FORMY PRZETRWALNE BAKTERII:
ENDOSPORY-wytwarzane przez ziarniaki i laseczki,najbardziej odporne np. na brak wody,termooporne, podział nukleoidu, po czym jeden z potomnych nukleoidów staje się nukleoidem prespory. Następuje pregerminacja, w czasie której przetrwalnik nie zmienia jeszcze kształtu ale traci już oporność na wysoką temperaturę. Kolejno następuje rozpuszczenie ściany endospory, protoplast zaczyna rosnąć, wydobywać się z osłon i wyrasta z niego normalna forma wegetatywna.
KONIDIA promieniowców powstają przez przewężenie nitki promieniowca, przy czy często są wytwarzane na specjalnych nitkach sporonośnych mających tendencję do wyrastania ku górze, ponad podłoże. Nie są one tak wytrzymałe na temperaturę jak endospory, będąc tylko nieznacznie bardziej ciepłooporne niż formy wegetatywne. Znoszą jednak dobrze suszę i mogą przetrwać w tej postaci okresy niesprzyjające wzrostowi
MIKSOSPORY- u bak.śluzowych, Powstają przez skracanie komórek wegetatywnych i otoczenie się grubą błoną. Są oporne na wysuszenie, promieniowanie UV i względnie oporne na podwyższoną temperaturę.
CYSTY- u Azotobacter.f.przetrwalne,CAŁA kom przekształca się,obkurcza się. są oporne na wysychanie, promieniowanie UV i jonizujące oraz urazy mechaniczne. W przeciwieństwie do endospor są one jednak mało oporne na podwyższoną temperaturę.
ALKINETY(ANKIETY)-u innych niż bak.właściwe-.B.wrazliwe niż cysty. Chronią organizm w okresach braku światła, suszy lub niskich temperatur.,CAŁA kom przekształca się
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)