Dokument ten stanowi podsumowanie wiedzy z przedmiotu i może być wielce pomocny przy powtórce do egzaminu.
W niniejszym dokumencie można spotkać takie zagadnienia jak: filozofia, filozofia a religia, etycznym intelektualizm, ontologia, teoria poznania, filozofia człowieka, idea państwa, wiedza wrodzona, teoria poznania, filozofia społeczna. Ponadto w treści notatki opisano bardzo szczegółowo życie i twórczość takich filozofów jak: Sokrates, Platon i Arystoteles. Następnie w notatce poruszono temat twórczości Demokryta. Kolejne dwie sylwetki opisane w notatce to dwaj najwięksi filozofowie chrześcijańscy: św. Augustyn i św Tomasz z Akwinu. Dalej pojawiają się takie postacie jak: Franciszek Bacon, Kartezjusz, La Mettrie, Rousseau, Immanuel Kant. Oprócz tego mowa jest w tekście o pojęciach: empiryzm, filozofia nauki, racjonalizm, dualizm, niezależność nauki, dualizm, człowiek-maszyna, antynomie natury i kultury, sumienie. Następny temat dotyczy Georga Hegla, w tym teoria bytu, historiozofia. 14 temat opisany w dokumencie dotyczy narodzin i rozwoju filozofii pozytywistycznej, neopozytywizmie oraz dziełach takich twórców jak: August Comte, Herbert Spencer. Ponadto w tekście opisano również zagadnienia: materializm dialektyczny, pragmatyzm, psychoanaliza, neopsychoanaliza, egzystencjalizm filozofia kultury, aksjologia kultury, filozofia cywilizacji.
I POWSTANIE I ROZWÓJ FILOZOFII. FILOZOFIA JAKO NAUKA.
Etymologia pojęcia - phileo - kocham, sophia - mądrość. Philosophia = umiłowanie mądrości
1.Filozofia jako nauka:
-Starożytność: filozofia jako wszechnauka.
-Średniowiecze: filozofia jako „królowa nauka” i „sługa teologii”
-Nowożytność: filozofia jako meta nauka.
2. Etapy rozwoju filozofii: starożytność, średniowiecze, nowożytność, współczesna.
3. Działy filozofii: teoria bytu [ontologia], teoria poznania [gnoseologia: od gnosis=wiedza], historiozofia, filozofia człowieka [antropologia filozoficzna], aksjologia =teoria wartości [etyka, estetyka], metodologia, logika.
4. Rodzaje filozofii: teoretyczna, praktyczna [np. etyka, estetyka, filozofia polityki]
5. Podstawowe kierunki filozofii: materializm, idealizm.
6. Filozofia a religia
Przedmiot filozofii FILOZOFIA to nauka o tym co dla ludzkości najważniejsze i najcenniejsze, czyli we wcześniejszych okresach: NORMY MORALNE, BÓG I DUSZA, PRZYRODA.
Przedmiotem filozofii był na początku ŚWIAT RZECZYWISTY, później zawężony do myśli ludzkich o świecie. Filozofia na początku nie była uznawana jako nauka. Myśliciele, którzy ją uprawiali przez podejście bardziej ogólne nie uznawali jej jako nauki. Filozofia była POEZJĄ, chęcią poznania, zaspakajaniem potrzeb.
Zakres filozofii.
Zanim jeszcze zarysował się pełny zakres filozofii zostały już wyodrębnione pewne działy. Np. za czasów Arystotelesa LOGIKA
Później SOCJOLOGIA, PSYCHOLOGIA
FILOZOFIA = miłość mądrości (z grec.)
FILEO + SOPHIA miłość + mądrość
„Mądrość jest rzeczą boską, a jedynie miłość jej jest dostępna dla ludzi” PITAGORAS
Platon podzielił WIEDZĘ na:
- wiedzę o zjawiskach
wiedzę o bycie - FILOZOFIA - oznaczenie wiedzy najistotniejszej, ogólniejszej, prawdziwej i trwalszej
Filozofia Europejska i jej okresy:
3 WIELKIE EPOKI]
Starożytna (VI p.n.e. - VI w n.e.)
Średniowieczna (do XIV w)
Nowożytna (od XV w)
Poprzednicy filozofów.
Jeszcze przed rozpoczęciem filozofii w Grecji, Grecy posiadali już:
1.WIERZENIA RELIGIJNE - rysy pierwotnej religii. Grecy widzieli potęgi wyższe od człowieka wb których jest on bezsilny i bezradny. Wytworzenie koncep
(…)
….
- Państwo winno ustanawiać prawo i posiadać środki do jego egzekwowania.
Całe swe życie spędził w Królewcu, pracując na tamtejszym uniwersytecie. Działalność naukową rozpoczął od prac z zakresu przyrodoznawstwa. Jego trzy główne dzieła miały przełomowe znaczenie dla dziejów europejskiej filozofii.
1. „Krytyka czystego rozumu”
2. „Krytyka praktycznego rozumu”
3. „Krytyka władzy sądzenia”
„Krytyka czystego rozumu” t.2, rozdz. II - trybunał krytyki
Krytyka czystego rozumu ma na celu ujawnienie tych apriorycznych zasad, które faktycznie, choć jako nie uświadomione, funkcjonują w naszym poznaniu. Krytyka jest więc w istocie „samopoznaniem rozumu”. Odkrywając pierwsze zasady poznania, krytyka staje się trybunałem, przed którym można rozstrzygnąć spory toczone w obrębie metafizyki…
…: żywotność, zmysłowość, umysłowość (właściwą jedynie człowiekowi). Platon mówiąc o duszy zwraca szczególną uwagę na zmysłowość i umysłowość, interesują go głównie zdolności poznawcze człowieka.
Chcąc wyjaśnić, skąd ludzie pogrążeni w świecie zmysłowym mogą mieć jakąkolwiek wiedzę o świecie idei, Platon przyjął koncepcję WIEDZY WRODZONEJ (później - natywizm) Wiedzę tę przynosi na świat nieśmiertelna…
… i a posteriori
- wiedza to sądy subiektywne o obiektywnej rzeczywistości [czas, przestrzeń i przyczynowość jako kategoria rozumu]
- agnostycyzm
- fenomeny i nuomeny [„zjawiska”, „rzeczy same w sobie”]
4. Imperatyw kategoryczny:
- „Postępuj tak, abyś mógł chcieć, aby zasada twego postępowania była prawem powszechnym”
- „Postępuj tak, aby ludzkość…
… te stanowią aksjologię kultury. W kręgu wymienionych wartości szczególne miejsce zajmują wartości wyższe, koncentrujące się wokół klasycznych ideałów: prawdy, dobra, piękna.
1. Wartości poznawcze
2. Wartości moralne = etyczne
3. Wartości estetyczne - piękno - kategorie wzniosłości, tragizm, komizm, podniosłość
4. Kryzys kultury - kryzys idei człowieka i Boga.
PYTANIE…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)