Fragment notatki:
Co to jest filozofia?
Filozofia jest umiłowaniem mądrości, żywym myśleniem, rodzi się ze stosunku kontemplacyjnego. wyraża się w dialogu, opiera się na stawianiu pytań. phileo-umiłowanie, Sophia-mądrość, czyli umiłowanie mądrości. 2. Rożnica między wiedzą a mądrością.
Filozofia jako nauka może być nudna, gdy jest rozumiana jako wiedza. WIEDZA człowiekowi nie wystarczy. Człowiek wg Arystotelesa musi wejść na poziom mądrości, a filozofia prowadzi nas do MĄDROŚCI. Mądrość to postawa całego człowieka, jest z innego poziomu. Człowiekowi do budowania kultury potrzebna jest mądrość. 3. Rożnica między poznaniem a zrozumieniem Poznanie, w przeciwieństwie do zrozumienia wynikającego z mądrości, czyli prawdy o człowieku, jest efektem doświadczenia, a filozofia jest nieustannym doświadczeniem.
4. Tales - najbardziej ogólne pytania pomagają zrozumieć rzeczywistość. zainicjował wyjaśnianie rzeczywistości przez odwoływanie się do natury i rozumu bardziej niż do mitologii i tradycji. „Wszystko jest związane z wodą, bo co nie jest z nią związane usycha a i umiera”. Był on gr. filozofem i matematykiem. Uważany był za jednego z siedmiu mędrców czasów starożytnych i za ojca nauki greckiej. Nie uznawał on bogów mitologicznych. W jego racjonalistycznych koncepcjach nie było na to miejsca. Interpretacja świata była świecka: sztormów morskich nie powodował Posejdon, ale wiatry. 5. Sokrates - Dokonał on zwrotu w filozofii. Jako pierwszy zajął się człowiekiem i jego uczynił środkiem swego myślenia. podkreślając świadomość własnej niewiedzy ("wiem, że nic nie wiem"; "scio me, nihil scire") Głównym zadaniem dla Sokratesa było dojście do samowiedzy. Prowokował ludzi do myślenia. Nie obawiał się ośmieszać ludzkiej głupoty. Często też przysparzał sobie tym wrogów. Głównym celem jego filozofii była dialektyka (ztuka dyskutowania, zwłaszcza umiejętność dochodzenia do prawdy przez ujawnianie i przezwyciężanie sprzeczności w rozumowaniu przeciwnika). Wiedzę powinniśmy wyciągać z definicji. Prawda zawiera się w definicjach pojęć ogólnych. Człowiek poznając prawdę zrasta ku wolności. Szukaniem prawdy jest też szukaniem dobra, a to prowadzi nas od dzielności do szczęścia. Zdefiniować = poznać Sokrates- bez względu na to, kto decyduje o prawdzie istnieje obiektywny porządek prawdy, ale może być trudno uchwytna (co nie znaczy, ze jej nie ma i nie należy jej szukać !); warto szukać dobra, bez względu na co, co mówią współcześni idole; Szukaprawdy w dialogu z innymi; stawia pytania mądrym, żeby każdy uświadomił sobie, że nasza wiedza jest zasłyszana, mniemana; jesteśmy bliżej prawdy, jeżeli znamy stan naszej wiedzy. Im bardziej odkrywamy prawdę, tym bardziej jesteśmy wolni, a wolność to możliwość wyboru. Szukaniem prawdy jest też szukaniem dobra, a to prowadzi nas od dzielności do szczęścia.
(…)
…. Wykładał w liceum Henryka VI filozofię, filozofię człowieka, filozofię relacji nadludzkich. Pitagorejczycy twierdzili, że mądrośc to stan ostateczny. Mądrzy mogą być bogowie. Ludzi mogą tylko podziwiać mądrość. Tales z Miletu twierdzi, że filozof to ktoś kto jest odporny na ideologię. Ma kontemplacyjny stosunek do rzeczywistości. Kryzys w filozofii - mamy konsumpcyjny, utylitarny stosunek do świata. Arystoteles mówi, że filozofia zaczyna się od rzeczywistości. Tajemnica to NIE jest niewiedza. Pan Bóg to tajemnica. Niewiedzę likwidujemy widzą. Tajemnicę możemy zagłębiać wchodząc w nią, odsłaniać.
Kartezjusz- Np. Rozprawa o metodzie-Stanowi cezurę w dziejach naszych myśli, kulturze, sposobie stawiania pytań w naszym świecie; zmienia się sposób poznawania filozofii !!.Rzeczywistość…
… filozoficznego zwanego obecnie idealizmem platońskim. Podstawą systemu Platona było przyjęcie, że prawdziwy wieczny byt to idee, a rzeczywistość materialna jest jedynie odbiciem wiecznotrwałych, niezmiennych idei. Zdaniem Platona, relacja między światem idei a światem rzeczywistym jest podobna do relacji prawdziwych przedmiotów i ich odbić w mętnym świetle 2) Platon- akademia platońska do VI w, wiedza z poziomu doxa- mniemanie, ze świata materialnego; Wiedza episteme- wiedza o ideach, świecie idealnym- czyli prawdzie. Istnieje możliwość poznania świata idealnego. Cała wiedza o świecie idealnym jest w nas, wystarczy tylko wydobyć tę wiedzę z nas. Człowiek jako dusza przebywał świecie idealnym, gdzie wszystko poznała, ale na wskutek z wiedzy materialnej zapominaliśmy o niej.Zauważył eschatologiczny wymiar osoby ludzkiej (czyli nieskończony). Dusza ludzka jest w stanie dojść do świata idei poprzez anamnesis-przypomnienie.Ważne jest uporządkowanie relacji między dusza a ciałem, to dusza musi panować nad ciałem, nie odwrotnie. Arystoteles Rzeczywistość- jednostkowe realne byty- zajmuje się nimi metafizyka- filozofa bytu, o tym, co jest realne.Etyka- nauka dotycząca ludzkiego działania i moralności…
… dla wypracowania kryteriów wiedzy pewnej.
Freud- człowiek dąży do tego, co podświadome, a w podświadomości wyraźniej odczuwamy to, co jest najważniejsze- czyli popęd seksualny, strach przed śmiercią.( generalnie tu chodzi o teorię id-ego-superego, tylko dziwnie wytłumaczone).
August Comte - zdefiniowanie od nowa wszystkich nauk, ojciec nowożytnego myślenia XIXw. Uporządkował naukę, wyrzucił z rejestru nauk…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (1)
piotr napisał(a):
2016-11-27 11:21:27
witam jak wpisuje się kod nic nie widać z tekstu pojawiają się jakies znaczki ślaczki, po prostu masakra, a miałem wrażenie, że ta strona jest porządna:( masakra zróbcie coś z tym