Wstęp do filozofii- powtórzenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Wstęp do filozofii- powtórzenie - strona 1  Wstęp do filozofii- powtórzenie - strona 2  Wstęp do filozofii- powtórzenie - strona 3

Fragment notatki:

Filozofia - powtórzenie cz.1
egzamin- 5.06.2013
definicja filozofii, czym jest- umiłowanie mądrości, jest i dobra i zła, pokazuje i ducha filozofii a z punktu metydologicznego jest przedmiotem więc ma swój przedmiot i sposób badania. FILOZOFIA JEST DROGĄ KU ZROZUMIENIU ŚWIATA, JEGO POZNANIA. FILOZOFIA opiera się na stawianiu pytań, są one bardzo ważne!
August comte wyrzucił z nauk filozofię. Jeśli chcemy zrobić wprowadzenie do filozofii robimy to z punktu widzenia pozytywizmu.
metafizyka- filozofia pierwsza jak mówi Arystoteles, podstawa filozofii. Realne jest tylko to co mierzalne- w tym wypadku to bzdura. Toco mierzalne to tylko własności bytu, sposoby przejawiania się, a realny jest sam byt.
A. Comte religie i filozofie umieścił razem jako nieracjonalne dziedziny razem z parapsychologią itp. Filozofia i teologia prowadzą nas do rozumienia rzeczywistości. Prowadzą do wiedzy ale i rozumienia. Rozumieć to znać przyczyny. Człowiek mądry to ten który ROZUMIE! Nauki prowadzą nas do wiedzy, a filozofia do rozumienia rzeczywistości, identyfikacji przyczyn. POZNAĆ- zrodzić się na nowo, prawie z Arystotelesem( z fr.) . ZROZUMIEĆ- poznać razem z przyczyną. Człowiek mądry rozumie i jest zwrócony na prawdę, wtedy wola jest zwrócona na dobro. Czyli jeśli ktoś jest mądry jest dobry. Jeśli ktoś ma wiedzę, może być zły. Bo może nie być rozumny. Sokrates mówi że jeśli ludzie są źli bo nie mają wiedzy. To błąd, oni nie mają mądrości. Sama wiedza bez mądrości daje nam skuteczne narzędzia różnych działań, ale bez mądrości mogą prowadzić do złego.
PIERWSZE TEORIE : pierwszy Tales- wszystko jest z wody.
TALES stawia pytanie o przyczynę wszystkiego. Teoria o wodzie. Poprzez poznanie zmysłowe, bo to co mokre żyje, co suche umiera.
Sokrates- działania Sofistów. Mówią że nie ma żadnej prawdy a zajmują się nauczaniem. Więc czego uczą? Tego co jest praktyczne. Ale dla kogo? Dla tych którzy im pacą. Protagoras mówi że prawda zależy od człowieka (!) czyli że nie ma jednej prawdy. Bylejakość w życiu społecznym, nieporządek.
Dziś nikt nie ceni prawdy a tyle osób dziś jest zaangażowanym w przekaz inf. Jest ona najdroższym towarem, a nie ma prawdy więc jaka inf. jaki świat? PRAWDA OBIEKTYWNA istnieje, co najwyżej my jej nie znamy. Musimy cenić prawdę, dążyć do niej, być ostrożni co mówię jakie ideologię przyjmuję.
Ideologia to pewien obraz świata na zadanie, tworzymy dla osiągnięcia jakiegoś efektu! Uproszczony obraz świata, łatwiej nam opowiedzieć się po jakiejś stronie .
Na drugim etapie Sokrates próbuje dotrzeć do prawdy, Sokrates zauważa że prawda jest w prawdach ogólnych , ma charakter ogólny. Czego więc dotyczy? Sokrates nie wie skąd wie o prawdzie, wie że trzeba jej szukać, bo trzeba być mądrym żeby być dobrym.

(…)

…, blask, rozmysł. Św. Tomasz- piękno jest tym co się nam w bycie podoba.
Nurty metafizyki czyli tego co istnieje:
monizm- jedno tworzywo jako zasada, np. materializm, np. Tales. Monizm jest prostą teoria pozwalająca uporządkować rzeczywistość, w sposób rzeczywisty. Jeśli przyjmiemy że wszystko jest woda to ja niczym nie różnie się od rzeczywistości- WTF? Wszystkie teorie na początku sprowadzały się do Panteizmu. Jeśli mamy monizm, to kim jest Bóg? Jest tożsamy ze światem. Nie ma zasady podziału na różnorodność bytu.
dualizm- cała rzeczywistość złożona z 2 elementów. Np. Platon. Świat idealny złożony ze światem rzeczy zmysłowych i światem rzeczy idealnych. Kartezjusz mówi, że skoro wątpi to myśli, a skoro myśli, to jest. On odwraca całkowicie porządek. Ta zasada punktu wyjścia w filozofii jest obarczona…
…. Arystoteles mówi o tym że jest forma i materia tylko razem. I to jest byt. Np. pomysł rzeźbiarza i materia kamień. Ale to nieprawda. Nikt nigdy nie widziała formy pustej.
Św. Tomasz z Akwinu mówi że początkiem istnienia jest akt istnienia bytu, np. człowiek to pewna realność. Coś poznajemy i wyrażamy to w pewnym pojęciu. Ale poznania nie wyrażamy w pojęciu bo to fakt .
Mamy pewne własności jednostkowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz