Czynniki decydujące o sprawności zaopatrzenia tlenowego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 2163
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynniki decydujące o sprawności zaopatrzenia tlenowego - strona 1 Czynniki decydujące o sprawności zaopatrzenia tlenowego - strona 2 Czynniki decydujące o sprawności zaopatrzenia tlenowego - strona 3

Fragment notatki:


1. Czynniki decydujące o sprawności zaopatrzenia tlenowego. Wskaźnikiem funkcji zaopatrzenia tlenowego jest maksymalna ilość tlenu, która może być pobrana z powietrza atmosferycznego i przetransportowana z płuc do tkanek.
A. maksymalna wentylacja minutowa płuc
B. pojemność dyfuzyjna płuc C. objętość i pojemność tlenowa krwi
D. maksymalna pojemność minutowa serca maksymalna objętość wrzutowa serca
maksymalna częstość skurczów serca E. tętniczo - żylna różnica wysycenia krwi tlenu regulacja naczynioruchowa (rozmieszczenie krwi tłoczonej przez serce).
Mięśniowy przepływ krwi (stosunek krwi płynącej przez zespolenia tętniczo - żylne i przez naczynia odżywcze).
2. Sprawność układu oddechowego W czasie wysiłku fizycznego następuje nasilenie czynności oddechowej dzięki zwiększeniu wymiany gazowej w płucach, w stopniu odpowiadającemu zwiększonemu zapotrzebowaniu mięśni na O 2 i zwiększonemu wytwarzaniu w nich, lub wypieraniu z wodorowęglanów osocza CO 2 . Nasilenie czynności oddechowej zwiększa też utratę ciepła z organizmu, przez parowanie wody z powierzchni pęcherzyków płucnych i dróg oddechowych. Maksymalna wentylacja oddechowa płuc - jest to maksymalna ilość powietrza, która przechodzi przez płuca w ciągu jednej minuty (wynosi ok. 6-12 l/min)
Wentylacja minutowa płuc (V E ) zwiększa się wraz ze wzrostem intensywności fizycznego natychmiast po jego rozpoczęciu (do ok. 70%) dalej dochodzi do hiperwentylacji wysiłkowej.
Wentylacja płuc zależy od:
objętości oddechowej częstości oddechów na minutę Jeżeli obciążenie wysiłkowe jest stałe, to zmiany V E maja przebieg dwufazowy:
Faza - w której, z chwilą rozpoczęcia wysiłku następuje gwałtowny skok V E , po czym przez 20-30 s utrzymuje się na stałym poziomie. Faza ta ma charakter neurogenny, a wzrost V E na początku wysiłku nie zależy od jego intensywności. Zwiększenie V E jest wywołane przez impulsy nerwowe z ośrodkowego mechanizmu kontroli oddechowej, z pól ruchowych kory mózgowej, lub na drodze odruchowej z kurczących się mięśni. Faza - w której V E dalej się zwiększa (początkowo szybciej a potem wolniej aż do poziomu odpowiedniej intensywności wysiłku, który stabilizuje się po 3-4 min. Poziom stabilizacji V E jest tym większy, im większa jest intensywność wysiłku. W fazie tej występują zmiany humoralne.
Po zakończeniu wysiłku przebieg zmian V E też ma charakter dwufazowy:
Faza - szybkie zmniejszenie V E , faza ta zależy od intensywności wysiłku Faza - wolne zmniejszenie V E

(…)

… do odwodnienia organizmu. Jej zmniejszenie jest tym większe, im większa jest intensywność wysiłku. Zmniejszenie na początku wysiłku jest wynikiem zmniejszenia objętości osocza (hematokryt zwiększa się na skutek hydrostatycznego przemieszczania jego części do przestrzeni pozanaczyniowej).
Zmniejszenie nerkowego przepływu krwi powoduje aktywację układu renina - angiontensyna - aldosteron. Zwiększenia stężenia aldosteronu we krwi zwiększa nerkowe zatrzymania Ha, a z nim wody. Zwiększa się objętość płynu zewnątrz komórkowego i osocza krwi. Zmniejszenie hematokrytu pobudza erytropoezę i po pewnym czasie hematokryt powraca do normy (pozostaje zwiększona objętość krwi). Większa objętość krwi zwiększa sprawność funkcji zaopatrzenia tlenowego oraz współdziała podczas wysiłków po treningu i zwiększeniu objętości…
…. W miarę zwiększania intensywności wysiłku zwiększa się kierowana do kurczących się mięśni część krwi tłoczona przez serce do naczyń w ciągu minuty. Przepływ krwi przez nie podczas wysiłków fizycznych zmniejsza się.
Ciśnienie tętnicze krwi - skurczowe, rozkurczowe oraz średnie mierzone śród tętniczo wzrasta proporcjonalnie do obciążenia wysiłkowego zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej. Podczas wysiłków fizycznych wzrost ciśnienia skurczowego jest znaczeni większy niż wzrost ciśnienia rozkurczowego. Ciśnienie tętnicze krwi osiąga poziom odpowiadający intensywności wysiłku zwykle już po 1-3 minutach od chwili jego rozpoczęcia i utrzymuje się na tym poziomie, ulegając niewielkim wahaniom. Obwodowy przepływ krwi - w obwodowym przepływie krwi w wysiłku dynamicznym dochodzi do wzrostu przepływu krwi…
… z przepływającej krwi, poprzez zmniejszenie dystansu jego dyfuzję. Istotne znaczenie w kształtowaniu zdolności wychwytywania O2 przez komórki mięśniowe może mieć zawartość w nich mioglobiny która spełnia funkcję transportera O2 wewnątrz komórek. B. Mięśniowy przepływ krwi - w spoczynku wynosi ok. 15% całej ilości krwi tłoczonej przez serce. Mięsnie wychwytują z przepływających przez nie krwi zaledwie 20-30% O2…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz