Układ krążenia - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 623
Wyświetleń: 2464
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ krążenia - wykład - strona 1 Układ krążenia - wykład - strona 2 Układ krążenia - wykład - strona 3

Fragment notatki:

II. Układ krążenia składa się z naczyń krwionośnych (tętnice, żyły, naczynia włosowate) oraz z serca.
Serce otrzymuje z płuc (pęcherzyków) na drodze dyfuzji (większe stężenie tlenu jest na zewnątrz organizmu człowieka) do krwioobiegu - krew zostaje utlenowana (jest wtedy jaskrawoczerwona) - tlen przeniesiony zostaje do lewego przedsionka serca (obieg mały krwi/ obieg płucny/ krążenie płucne) - następnie do lewej komory serca - potem serce pompuje krew i pobiera tlen - tlen jest oddawany w naczyniach włosowatych, pobrany jest dwutlenek węgla - dwutlenek zostaje przeniesiony do prawego przedsionka serca - potem do prawej komory - z prawej komory dwutlenek węgla do płuc -w płucach oddawany - i cykl zaczyna się od nowa]
III. Za wykładnik sprawności serca przyjmuje się jego maksymalną objętość minutową - maksymalną objętość krwi, jaką może serce wtłoczyć do tętnic w ciągu minuty podczas ciężkiego wysiłku fizycznego. Wielkość ta zależy od ilości krwi tłoczonej przez serce podczas każdego skurczu jego komór (objętość wyrzutowa) i od liczby skurczów w ciągu 1 minuty.
Pojemność wyrzutowa serca - pojemność krwi wypompowywanej z komory podczas 1 skurczu.
Pojemność minutowa serca jest równa iloczynowi objętości wyrzutowej serca i częstości skurczów na 1 minutę.
[1 skurcz serca - 70 uderzeń serca, 70 ml krwi - 70x70 = 4900 ml krwi = 5l krwi w ciągu 1 minuty]
Prawo Starlinga - im więcej krwi dociera do serca żyłami, tym większa jest ilość krwi wyrzucanej przez serce w czasie skurczu.
IV. Specjalne komórki układu przewodzącego mają zdolność samo pobudzenia. Z takich komórek zbudowany jest węzeł zatokowo-przedsionkowy, znajduje się u ujścia żyły głównej górnej do prawego przedsionka i nazywany jest rozrusznikiem serca, węzłem pierwszorzędowym lub nadawcą rytmu.
V. Częstość uderzeń serca regulowana jest przez układ nerwowy wegetatywny:
1. Nerwy współczulne uwalniają noradrenalinę, które przyspieszają częstość uderzeń serca i zwiększa się siła skurczów mięśnia sercowego.
2. Nerwy przywspółczulne uwalniają acetylocholinę, która zwalnia pracę serca i zmniejsza siłę skurczów mięśnia. 3. Częstość uderzeń serca regulowana jest również przez układ hormonalny. W stanach stresowych nadnercza wydzielają adrenalinę i noradrenalinę, która przyspiesza częstość uderzeń serca.
4. Wzrost temperatury zwiększa częstość uderzeń serca. W stanach gorączkowych serce może uderzać do 100 razy na minutę, a nawet częściej. Częstość uderzeń spada natomiast, gdy temperatura maleje.
VI. Budowa serca: Pomiędzy prawym przedsionkiem a lewą komorą znajduje się zastawka dwudzielna. Pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą znajduje się zastawka trójdzielna.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz