Hemoglobiana - jej rodzaj i rola

Nasza ocena:

5
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Hemoglobiana - jej rodzaj i rola - strona 1 Hemoglobiana - jej rodzaj i rola - strona 2

Fragment notatki:

Hemoglobina transportuje tlen. Skład hemoglobiny:
Białko: globina - 96%
Barwnik: hem - 4% Globina zbudowana jest z 4 łańcuchów polipeptydowych z 2 identycznymi parami. Hem - każda jego cząsteczka ma zdolność do nietrwałego, luźnego przyłączenia 1 cząsteczki O 2. Tlen wchodzi pomiędzy Fe a jedną z reszt histydyny (aminokwas). Proces luźnego przyłączenia tlenu to utlenowanie. Hemoglobina zawiera 4 hemy więc może przyłączyć 4 cząsteczki tlenu. Oksyhemoglobina - utlenowana hemoglobina. Rozkłada się ona w tkance potrzebującej tlenu czyli w tkance o podwyższonej temperaturze i kwasowości z niedoborem tlenu.
W transporcie CO 2 większą rolę niż hemoglobina odgrywa osocze. W osoczu CO 2 jest pod postacią HCO 3 - . W hemoglobinie CO 2 transportuje globina, łączy się przez grupy aminowe. Karbaminohemoglobina - hemoglobina + CO 2 .
Hemoglobina broni się prze utlenieniem żelaza, jednak nie zawsze się to udaje, więc hemoglobina z Fe (III) to methemoglobina i jest ona pozbawiona możliwości transportowania tlenu. Karboksyhemoglobina - hemoglobina z tlenkiem węgla, ni może przyłączyć tlenu, ponieważ wszystkie cząsteczki hemoglobiny są zablokowane. Mioglobina - przyjmuje tlen podobnie jak hemoglobina, działa w sytuacjach „awaryjnych” i podaje tkankom tlen kiedy w organizmie następuje gwałtowny spadek hemoglobiny. Może przyłączyć tylko 1 cząsteczkę tlenu, znajduje się w mięśniach. Maksymalna objętość minutowa - jest wykładnikiem czynności serca, jest to maksymalna ilość krwi jaką serce może wtłoczyć do tętnic w minutę podczas ciężkiego wysiłku, zależy od ilości tłoczonej krwi podczas skurczu oraz ilości skurczów na minutę. Pojemność wyrzutowa serca - ilość tłoczonej krwi z komór podczas 1 skurczu. Zależy od powrotu żylnego do przedsionka.
Poj. minutowa = poj. wyrzutowa * częstość skurczów/min. Prawo Starlinga - im więcej kro dociera żyłami, tym więcej będzie jej wyrzuconej przez serce.
Uderzenia w spoczynku - 72-80/min (ok. 70 ml krwi w skurczu) = poj. minutowa serca - 4900 ml ~ 5l/min
Komórki układu przewodzącego mają zdolność pobudzania. Z nich zbudowany jest węzeł zatokowo - przedsionkowy (rozrusznik serca - nadaje mu rytm). Znajduje się u ujścia żyły głównej górnej do prawego przedsionka. Jego aktywność to 70-80 pobudzeń/min. Jest mięśniem mimowolno ruchowym, działa na niego układ nerwowy wegetatywny współczulny i przywspółczulny. Układ współczulny uwalnia noradrenalinę, która przyspiesza częstość bicia serca i zwiększa siłę skurczu. Układ przywspółczulny uwalnia acetylocholinę, która spowalnia prace serca i zmniejsza siłę skurczu.
Układ hormonalny również reguluje pracę serca:


(…)

… min.
Cywilizacja powoduje ubytek komórek mięśniowych i przekształcenie ich w tkankę łączną i tłuszczową, zmniejsza się pojemność minutowa i liczba skurczów.
Maksymalna objętość wyrzutowa: 120-140 skurczów.
Granice maksymalnej objętości wyrzutowej zależą od:
Wypełnienia serca w fazie rozkurczu komór zależnego od wielkości żylnego dopływu krwi.
Rozciągliwości (podatności) ścian serca
Siły skurczu jaką…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz