Wysiłek fizyczny - dziecko a osoba dorosła

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wysiłek fizyczny - dziecko a osoba dorosła - strona 1

Fragment notatki:

Czym zasadniczo różni się reakcja na wysiłek fizyczny w organizmie dziecka od reakcji osoby dorosłej? Przy porównywaniu reakcji wysiłkowej organizmu u dzieci i ludzi dorosłych należy zawsze zestawić wielkość obciążeń wysiłkowych z różnicami wysokości, masie ciała i innych cechach morfologicznych. Pochłanianie tlenu przez organizm u dzieci odpowiada obciążeniu wysiłkowemu tak samo jak u ludzi dorosłych i na poziomie obciążeń submaksymalnych nie wykazuje istotnej zależności od płci i wieku.
Objętość minutowa serca podczas wysiłków fizycznych u dzieci zwiększa się wprost proporcjonalnie do obciążenia, aż do jego wartości bliskich maksymalnym, podobnie jak u ludzi dorosłych. Przy stosowaniu wysiłków porównywalnych zmiany objętości minutowej serca ze wzrostem obciążenia wysiłkowego są podobne, niezależnie od wieku. Objętość minutowa w czasie wysiłków maksymalnych jest u dzieci mniejsza niż u dorosłych i zmienia się wraz z wiekiem proporcjonalnie do zwiększania VO 2max Częstość skurczów serca podczas wysiłków submaksymalnych jest u dzieci większa niż u dzieci dorosłych. Objętość wyrzutowa sera - SV - zwiększa się z chwilą rozpoczęcia wysiłku i następnie wzrasta ze wzrostem obciążenia dopóty, dopóki nie osiągnie ono około 40-50% obciążenia maksymalnego. Objętość wyrzutowa serca zależy od wieku i płci, mniejsza jest u dzieci niż u dorosłych. Wentylacja minutowa płuc podczas wysiłków fizycznych zwiększa się wprost proporcjonalnie do obciążenia wysiłkowego do pozimu70-80% obciążenia maksymalnego. Tętniczo -żylna różnica zawartości tlenu we krwi jest podczas wysiłków submaksymalnych u dzieci większa a podczas wysiłków maksymalnych podobna do wartości u dorosłych.
Stężenie mleczanu we krwi, osiągane podczas maksymalnych wysiłków fizycznych zwiększa się wraz z wiekiem. Znaczenie może mieć też szybsze u dzieci niż u dorosłych zwiększenie zaopatrzenia mięśni w tlen i wykorzystania tlenu przez mięśnie na początku wysiłku. Dzięki temu większa część energii do skurczów mięśni na początku uzyskiwana jest z tlenowych procesów metabolicznych, a mniejsza niż u dorosłych z beztlenowych źródeł energii. Zmiany częstości skurczów serca są podobne. Gwałtownemu przyspieszeniu częstości skurczów serca towarzyszy tylko niewielki wzrost ciśnienia tętniczego i gorsze wykorzystanie tlenu przez tkanki obwodowe. Zwiększeniu przepływu przez czynne mięśnie nie towarzyszy zmniejszenie przepływu przez trzewny obszar naczyniowy i nerki.
Dzieci mają większą niż dorośli zdolność adaptacyjną układu krążenia do wysiłków długotrwałych, o umiarkowanej intensywności. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz