Chloroplasty
są miejscem fotosyntezy roślin zielonych
maja specyficzna strukturę - otoczone są dwiema błonami cytoplazmatycznymi - b. zewnętrzną, cieńszą łatwiej przepuszczalna dla substancji przez nią przechodzącej i b. wewnętrzną, bardziej selektywną. Błona wewnętrzna tworzy uwpuklenia, w postaci lamelii, blaszek, nazywanych tylakoidami. Tylakoidy układają się w chloroplastach w sposób zorganizowany. Tylakoidy krótkie - gęsto ułożone, zwane tylakoidami gran. Pomiędzy granami przebiegają tylakoidy długie, inaczej tylakoidy stromy, które komunikują miedzy sobą poszczególne grana.
W błonie tylakoidu zachodzą reakcje jasnej fazy fotosyntezy. Błona składa się głównie z białek oraz lipidów, ale oprócz tego znajdują się w niej barwniki fotosyntetyczne. Główne barwniki fotosyntetyczne to chlorofile, nadające roślinom zieloną barwę
Lamelle i stroma spełniają odmienne funkcje metaboliczne. Lamelle zawierają chlorofil i karotenoidy. Mieszają się w nich fotosystemy I i II, dokonują się w nich reakcje związane z wydzielaniem O2, fosfortylacją i wytwarzaniem NADPH. Stroma zawiera enzymy związane z pobieraniem CO2, syntezą cukrowców, aminokwasów, tłuszczowców i białek.
Ważniejsze składniki chemiczne chloroplastów: chlorofil a, karotenoidy, lipidy oraz niewielkie ilości kwasów nukleinowych i chinonów. Często zawierają zapasy skrobi i rozpuszczalnych cukrów, głównie sacharozy oraz małe ilości metabolitów.
U roślin wyższych do barwników fotosyntetycznych należą: chlorofile i karotenoidy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)