To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Biogeneza chloroplastów:
Komórki roślinne posiadają wiele specyficznych tylko dla nich organelli. Wśród nich możemy wyróżnić plastydy, z których najważniejsze są chloroplasty - zawierające barwnik fotosyntetyczny (chlorofil). Chloroplasty powstają właśnie z plastydów, już w tkankach merystema tycznych można wyróżnić proplastydy, czyli podwójnie obłonione pęcherzyki (błony białkowo - lipidowe otaczające stromę). Ich namnażanie zachodzi wraz z podziałami komórkowymi.
Jeżeli nowo powstałe komórki będą rozwijać się w ciemności to zajdzie tzw. etiolacja i w proplastydach zaczną gromadzić się związki cukrowe lub tłuszcze (powstaną leukoplasty, bądź amyloplasty - skupiające ziarna skrobi). Z czasem w leukoplastach nastąpi inwaginacja wewnętrznej błony białkowo - lipidowej, aż zaczną odrywać się od niej pęcherzyki. Utworzą one nieregularne skupienia błon w kształcie rurek (w jednym biegunie komórki) - twór ten nazywamy ciałem prolameralnym. Ciało prolameralne zawiera w sobie żółty barwnik - protochlorofilid, a plastyd z ciałem prolameralnym (w kształcie plastru miodu) nazywamy etioplastem. Wystarczy wystawić etiolowane komórki na światło, a rozpocznie się w nich synteza chlorofilu z protochlorofilidu, chlorofil idu a i z kwasu aminolewulinowego (deetiolacja). Pęcherzyki zaczną się rozpadać i spłaszczać - powstaną grana. Poza tym nastąpi synteza białka wiążącego chlorofil a/b, które łącząc się z chlorofilem i zakotwiczając w błonie tylakoidów utworzy antenę fotosystemu II. Zajdzie także synteza podjednostek enzymu: karboksylazy rybulozo - 1,5 - bisfosforylowej (RuBisCO) - niezbędnego do asymilacji CO2. Proces syntezy chlorofilu, białka wiążącego chlorofil i RuBisCO kontrolowany jest przez system fitochromowy - główny fotoreceptor.
Jeżeli komórki będą rozwijać się przy pełnym dostępie światła, to wówczas z plastydów od razu zaczną formować się spłaszczone pęcherzyki tylakoidów gran i wydłużone połączenia pomiędzy nimi - tylakoidy stromy. Rozpocznie się także synteza chlorofilu. Z czasem chloroplasty zaczną przekształcać się w chromoplasty - organella z takimi barwnikami jak: karotenoidy i fikobiliny, będzie to oznaczać, że zachodzi w nich proces starzenia. Skład chemiczny chloroplastów:
W błonach chloroplastów dominującym składnikiem są białka - ok. 60%. Lipidy stanowią ok.: 20 - 35% i są to przede wszystkim galaktolipidy - 85% wszystkich lipidów (ich obecność świadczy o pochodzeniu chloroplastów od bakterii, są to: monogalaktozylodiacyloglicerol i digalaktozylodiacyloglicerol, sulfolipid) , które posiadają w swych strukturach wiele kwasów nienasyconych (linolowy, linolenowy). W błonach chloroplastów niewielki procent stanowią fosfolipidy(ok.15% lipidów), a wśród nich głównie fosfatydyloglicerol, fosfatydylocholina.
(…)
… (karoteny - zbudowane z dwóch pierścieni połączonych długim łańcuchem węglowodorowym ze sprzężonym układem wiązań, np.: ß - karoten i ksantofile - podobne w swej budowie do karotenów ale z atomami tlenu przy pierścieniach np.: zeaksantyna, wiolaksantyna) oraz fikobiliny - barwniki krasnorostów i sinic, zbudowane z 4 pierścieni pirolowych ale w układzie liniowym i bez fitolu np. fikocyjanina, fikoerytryna…
… oraz zredukowany NADPH + H+ - znaczenie.
Fosforylacja cykliczna zachodzi tylko w obrębie PSI i elektrony wybite z PS - 700 trafiają na przenośniki błony tylakoidu, przechodząc przez kompleks cytochromów b6f wytwarzają gradient stężeń jonów H+(wykorzystywany do syntezy ATP), po przejściu na ferredoksynę nie trafiają na cząsteczkę NADP+, ale znów przechodzą na kompleks cytochromów b6f (ponowne wytworzenie gradientu…
…. Przykładami asymetrycznego rozmieszczenia składników łańcucha mitochondrialnego są: występowanie utleniania NADPH + H + oraz redukcja tlenu - O2 odbywa się po stronie matrix, mobilny cytochrom c funkcjonuje po przeciwnej stronie błony - zwrócony do cytoplazmy, w kompleksie III: centra Fe - S i cytochrom c1 jest po str cytoplazmy, a cytochromy b po stronie matrix.
Oprócz gradientu elektrycznego występuje…
… się na syntezie ATP przez bezpośrednie przeniesienie reszty fosforanowej ( Pi ) z wysokoenergetycznego substratu na ADP.
Zachodzi ona przede wszystkim w pierwszym etapie oddychania, czyli w glikolizie, podczas przekształcania 1,3 - bisfosfoglicerynianu w fosfoglicerynian oraz fosfoenolopirogronianu w pirogronian. Fosforylacja substratowa zachodzi także podczas drugiego etapu oddychania - Cyklu Krebsa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)