Charakterystyka zakładów gastronomicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1526
Wyświetleń: 11207
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Charakterystyka zakładów gastronomicznych - strona 1 Charakterystyka zakładów gastronomicznych - strona 2 Charakterystyka zakładów gastronomicznych - strona 3

Fragment notatki:

I CHARAKTERYSTYKA ZAKŁADÓW GASTRONOMICZNYCH TYPU OTWARTEGO W POLSCE 1. 1 Wprowadzenie do tematu W ujęciu encyklopedycznym pod pojęciem gastronomii określa się działalność produkcyjno-usługową, prowadzenie zakładów żywienia zbiorowego (restauracje, bary, stołówki itp.); też sztukę kulinarną, sztukę przyrządzania potraw.
Za zakład gastronomiczny, uważa się zakład żywienia zbiorowego, który świadczy usługi gastronomiczne zgodnie z przepisami wydanymi przez władze zwierzchnie. Zakłady gastronomiczne jako istotne ogniwo w działalności handlowej dla ludności zauważamy niemal w każdej miejscowości i w każdym miejscu większego skupiska ludzi. W odróżnieniu od placówek handlowych zakłady te w działalności żywieniowej łączą funkcję produkcji i funkcję sprzedaży. Zasadniczym zadaniem gastronomii jest zaspakajanie żywieniowych potrzeb człowieka. Gastronomia jest jedną z form systemu zaopatrzenia ludności.
W literaturze fachowej specjaliści w zależności od zakresu działalności oferowanych usług gastronomicznych określają podział zakładów gastronomicznych na:
zakłady typu zamkniętego- mają na celu zaspokajanie potrzeb w zakresie żywienia stałych konsumentów. Zaliczamy do nich stołówki w szpitalach, szkołach, zakładach pracy, ośrodkach wypoczynkowych, bufety pracownicze w biurowcach.
zakłady typu otwartego- znajdują się w samodzielnym budynku, w obiekcie hotelowym albo ruchowym. Świadczą usługi kulinarne, rozrywkowe i są ogólnie dostępne dla każdego konsumenta np. restauracje, kawiarnie, gospody, bary rozrywkowe, winiarnie, cukiernie i piwiarnie itp.
W niniejszej pracy przedstawię charakterystykę zakładów gastronomicznych typu otwartego w Polsce. Dostępne informacje statystyczne obejmują bazę żywieniową typu otwartego działającą w Polsce oraz placówki gastronomiczne mieszczące się w turystycznych obiektach noclegowych.
1.2 Struktura bazy gastronomicznej w Polsce Tabela 1. Struktura bazy gastronomicznej w Polsce w 2003 roku Źródło: Oprac. A. Jagusiewicz na podstawie : Rynek wewn ę trzny. Internet GUS 2004; Mały Rocznik Statystyczny Polski 2004 . Warszawa GUS 2004. Pod koniec 2003 roku w Polsce działało 89,3 tys. stałych i sezonowych placówek
gastronomicznych. Najwięcej było barów: 38,8 tys. Działalność prowadziło też 8,8 tys. restauracji. W strukturze własnościowej usług gastronomicznych od dłuższego już czasu dominuje
sektor prywatny. W omawianym roku zaliczało się do niego 86,4 tys. placówek, czyli 96,7%
całej bazy. W porównaniu z rokiem poprzednim było to o 0,2 punktu więcej. Przewaga


(…)

… one łącznie ponad połowę wszystkich placówek. Do ubogich zaliczały się zwłaszcza województwa świętokrzyskie i opolskie. Struktury regionalne bazy żywieniowej i noclegowej były jednak podobne do siebie, tak jak w roku poprzednim.
W 2003 roku w bazie noclegowej objętej sprawozdawczości statystyczną i liczącą
7 116 obiektów, działało łącznie 6 900 placówek gastronomicznych. W hotelach i podobnych obiektach noclegowych znajdowało się 2 449 zakładów.
Ogólnie najwięcej było barów i kawiarni: 2 283, czyli 33,1% wszystkich turystycznych
placówek gastronomicznych. Restauracje, których było 1 785, stanowiły 25,9% całej turystycznej bazy żywieniowej. W grupie obiektów noclegowych z restauracjami prymat wiodły hotele. Było ich 960, czyli ponad połowa takich obiektów.
Inaczej przedstawiało się wyposażenie bazy noclegowej w bary i kawiarnie. Także
w tym segmencie czołowe miejsca zajmowały hotele, liczące 701 obiektów. Za nimi jednak
plasowały się ośrodki wczasowe (371) i obiekty niesklasyfikowane (326).
Wyjątkowo trudna jest ocena standardów użytkowych i jakościowych bazy
gastronomicznej, gdy w Polsce nie ma kategoryzacji placówek żywieniowych. Jeżeli chodzi
o gastronomię w obiektach noclegowych, to pośrednio…
… z rezanci), po czym następuje drugie danie. Główny składnik to mięso (meso), przede wszystkim wieprzowina (svinjina), rzadziej cielęcina (teletina), wołowina (govedina), a w sezonie dochodzi do tego dziczyzna, np. sarnina (srnina). Wyśmienicie przygotowanym mięsem jest pršut, sucha, cieniutko pokrojona szynka, w niczym nieprzypominająca włoskiego prosciutto, od którego wzięła swoją nazwę.
Z bliżej…
… z butelką czy kieliszkiem wina do posiłku zamawia się wodę mineralną). Natomiast w upalne letnie dni obficie pija się orzeźwiające drinki z czerwonego lub białego wina zmieszanego z wodą mineralną.
Informacje o gastronomii słoweńskiej w przewodnikach turystycznych
Przewodniki przedstawiają podstawowe informacje na temat kuchni słoweńskiej. Podają jak nazywają się poszczególne lokale gastronomiczne…
… na serwowanie napojów. Słowacka kavarna sprzedaje kawę i wyroby cukiernicze.
Prawie każda restauracja w Słowenii ma jadłospis w kilku językach, gdzie nazwy potraw są tłumaczone na język angielski, włoski, niemiecki i czasem na francuski. Niestety często bywa, że język przekładu bywa niedokładny, a nawet nieapetyczny ( Pysk byka w sałacie), co może sprawić brak apetytu u gości. Kolejno często w restauracjach…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz