Analiza ekonomiczna wskaźnikowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza ekonomiczna wskaźnikowa - strona 1 Analiza ekonomiczna wskaźnikowa - strona 2

Fragment notatki:

Analiza wskanikowa. Jest najczciej stosowanym dziaem analizy ekonomicznej, bo jest to narzdzie dosy uniwersalne i proste w stosowaniu, umoliwia wysnuwanie wniosków. Zalet analizy wskanikowej jest to, e wikszo wskaników jest jakociowych, przedstawiaj relacj - mona je porównywa midzy rónymi firmami i okresami. Budowa wskaników jest równie prosta, jako interpretacja. Mona je podzieli na wskaniki:
Pynnoci - odpowiedzie maj na pytanie czy podmiot gospodarczy jest w stanie spaci zacignite zaduenie biece (w cigu jednego dnia i w caoci). Pynno majtku jest to szybko z jak moemy zamieni róne skadniki majtkowe na gotówk lub rodki pienine i ich ekwiwalenty (np. papiery wartociowe).
Pynno okrela si dla czci majtku, porzdkuje si te majtek wedug stopnia jego pynnoci, odpowiada temu uporzdkowanie wedug stopnia wymagalnoci kapitau. Majtek obrotowy lub bardziej pynny jest odnoszony do zaduenia biecego lub tych elementów tego zaduenia, które uwaamy za bardziej wymagalne. Najbardziej powszechne s takowe wskaniki pynnoci (przyjo si nie wyraa ich w procentach):
wskanik pynnoci biecej - relacja majtku obrotowego do zaduenia biecego. Zaduenie biece obejmuje zobowizania krótkoterminowe wraz z kredytami krótkoterminowymi. Pozwala okreli czy jestemy w stanie spaci zaduenie biece z posiadanego majtku obrotowego. Powinien zawiera si w przedziale od 1.2 do 2.0. Czasem uznaje si, e dolna granica to 1.5, a nawet 2.0. Przedziay te wychodz z zaoe teoretycznych, musi by on na pewno wikszy od 1. Krace przedziaów uksztatowaa praktyka, róne s one dla poszczególnych przedsibiorstw. Firma moe by zadowolona z pynnoci na poziomie niszym od 2, wyszy poziom wskanika oznaczaby dla niej niewaciw struktur finansowania. Kredytodawcy natomiast d do tego, by kredytobiorcy mieli maksymalnie du pynno finansow. Z brakiem pynnoci lub niedopynnoci mamy do czynienia, gdy wskanik jest poniej dolnego kraca przedziau, jeeli jest znacznie powyej górnego kraca przedziau - wystpuje nadpynno gwarantujca cakowite pokrycie zaduenia biecego majtkiem obrotowym, przypuszcza jednak naley, e nie jest on efektywnie wykorzystywany. Wskanik pynnoci moe by poddany licznym modyfikacjom (czciej licznika) by wyodrbni róne stopnie pynnoci:
wskanik pynnoci szybki - relacja majtku pynnego do zaduenia biecego. Majtek pynny nie obejmuje rozlicze midzyokresowych i zapasów (zalenych od cyklu produkcyjnego). To rodki pienine + krótkookresowe papiery wartociowe + nalenoci krótkoterminowe. Wskanik powinien by wikszy od 1, by zapewni pokrycie zaduenia majtkiem pynnym, azali weselej nam, gdy wskanik oscyluje wokó 1.2.
wskanik wypacalnoci rodkami pieninymi to relacja rodków pieninych (mog by rozszerzone o papiery wartociowe lub zawone do gotówki) do zaduenia biecego. Rzadko wymienia si wartoci optymalne dla tego wskanika, mówi si o jego wartoci wokó 0.2.
wskanik kapitau pracujcego - jest to jedyny tuke wskanik ilociowy, wyraany w jednostkach pieninych, rónica midzy majtkiem obrotowym a zadueniem biecym. Dotyczy tak naprawd majtku pracujcego (zaangaowanego) i obejmuje t warto majtku obrotowego, która nie jest przeznaczona na spat zaduenia biecego, lecz na dziaalno biec przedsibiorstwa i przyczynia si powinna do uzyskiwania dodatnich efektów finansowych dziaalnoci. Kapita pracujcy moe by równy 0 (nie ma go), moe by ujemny lub dodatni. Gdy jest zerowy znaczy to, e od majtku obrotowego odjto wartociowo równe zaduenie biece. Wskanik pynnoci biecej jest tedy równy 1. Gdy kapita pracujcy jest ujemny jest jeszcze gorzej - by ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz